Milión za odvoz sutín z bytovky? Medzi slzami sa dobre kradne, hnevá sa prešovský exprimátor

Odvoz sutín zdemolovanej bytovky (Zdroj: SITA)

Debata o možnej predraženosti zákazky na vývoz sutín zdemolovanej prešovskej bytovky zamestnáva verejnosť už niekoľko dní. K táboru tých, ktorým sa zdá vyše miliónová cifra neadekvátna, sa aktuálne pridal aj exprimátor mesta Pavel Hagyari. Vraj existovali aj takmer tretinové ponuky, naznačuje existenciu korupcie a podľa jeho mienky môže ísť aj o parazitovanie na cudzom nešťastí. Mesto sa už predtým bránilo tvrdením, že suma je iba predbežná.

„Medzi slzami sa dobre kradne?“ pýta sa v úvode svojho príspevku na Facebooku Hagyari a priložil k nemu aj vyobrazenie objednávky adresovanej spoločnosti Matijka s.r.o.

Tá by mala podľa požiadavky mesta zabezpečiť demolačné práce, zemné práce, uloženie materiálu na skládku, odvoz sutín a vybúraných hmôt, presun hmôt na demoláciu a nakoniec aj uskladnenie stavebného odpadu za odmenu 1,1 milióna eur.

„Z peňazí určených pre obete nešťastia bloku na Mukačevskej (1 milión z rezervy predsedu vlády) 1 100 000 firme, ktorá nemá oprávnenie nakladať s nebezpečnými odpadmi, ktorá má iba ľahkú nákladnú dopravu a ktorá nemá skúsenosti a bude voziť sutinu 50km?“ pýta sa ďalej v príspevku evidentne rozčúlený Hagyari.

Podľa jeho interpretácie existovali aj ponuky za 400-tisíc, no „asi bez provízie“ a pripomína, že celý proces obišiel verejnú súťaž. Rovnako mu prekáža aj to, že mesto odmietlo pomoc slovenskej armády, čo malo náklady ešte viac okresať.

„Evidentne predražené! A objednávka podpísaná 16.12., keď sa ani netušilo, či sa bude búrať či opravovať. Tu cítiť nie plyn, ale 1/ buď hrubé porušenie zákona o verejnom obstarávaní 2/buď úmysel parazitovať na cudzom nešťastí!,“ uzatvára niekdajší šéf radnice.

medzi slzami sa dobre kradne ?z peňazi urcenymi pre obete nestastia bloku na Mukacevskej ( 1 mil z rezervy predsedu…

Gepostet von Pavel Hagyari am Sonntag, 12. Januar 2020

Hrnčiar: Mesto vyhodilo do vzduchu státisíce

Na Hagyariho stranu sa doslova pred pár minútami na najznámejšej sociálnej sieti postavil aj primátorský kolega Andrej Hrnčiar (Most-Híd), ktorý šéfuje mestu Martin a je podpredsedom NR SR.

“Som preto mimoriadne znepokojený zdieľaným statusom, ktorého autorom je bývalý prešovský primátor. A ešte viac faktúrou, ktorú k nemu zverejnil,” píše Hrnčiar a sumu porovnáva so situáciou, keď sa v Martine búralo veľké nákupné stredisko Prior. Toho času vraj zaplatili 400-tisíc eur nielen za odvoz stavebného odpadu, ale aj samotné búracie práce.

„Zhrňme si to. Vláda pošle poškodenému Prešovu milión zo svojej rezervy. Mestá rušia novoročné ohňostroje, aby pár tisíckami prispeli nešťastným Prešovčanom. Ľudia z obdivuhodnej solidarity posielajú vlastné ťažko zarobené peniaze, lebo chcú blížnym pomôcť z utrpenia. A mesto, krízový manažér celej záchrannej akcie, nepochopiteľne vyhodí do vetra státisíce eur?“ pozastavuje sa nad situáciou Hrnčiar.

BIZNIS S PREŠOVSKOU TRAGÉDIOU ?Natrafil som na zaujímavý status P.Hagyariho a zaujímalo by ma ako to v skutočnosti…

Gepostet von Andrej Hrnčiar am Dienstag, 14. Januar 2020

Má ísť iba o predbežnú cenu

Mesto na možné podozrenia s nehospodárnym nakladaním s verejnými financiami reagovalo už pred pár dňami v časoch, keď zvolil podobnú kritickú rétoriku súčasný nezávislý mestský poslanec Martin Eštočák.

„Objednávka v objeme 1,1 milióna eur na záchranné práce v rámci mimoriadnej situácie, ktorá bola vyhlásená dňa 6. 12. 2019 o 12.35 hod. na území mesta Prešov, je iba predbežná a jej výška sa môže meniť v závislosti od reálne vykonaných záchranných prác. Peniaze doteraz neboli vyplatené a samotná úhrada bude zrealizovaná až po skontrolovaní vykonania jednotlivých úkonov,“ povedal hovorca mesta Vladimír Tomek.

Vyše miliónová suma bola údajne vyčíslená na základe predbežnej kalkulácie a cenovej ponuky. Samotný vývoz sutín by vraj mal stáť menej. A to 350-tisíc eur vrátane dane.

Prešov podľa Tomeka vraj oslovil viacero firiem, no tie vraj nespĺňali základné technické či legislatívne predpoklady na realizáciu týchto prác alebo neprejavili záujem ich vykonať.

„Prioritou mesta pri výbere firmy, ktorá bude realizovať záchranné práce, bol predpoklad bezodkladnej realizácie predmetných prác. Aktuálne je pre mesto Prešov dôležité, aby firma postupovala striktne na základe pokynov krízového štábu. Mesto Prešov kontroluje iba dodržiavanie vydaných pokynov a úloh, ktoré firma plní,“ nechal sa ďalej počuť hovorca.

Na margo odmietnutia ponuky Ozbrojených síl SR povedal, že ju „dôkladne zvážili“, ale vo finále ju odmietli a s cieľom urýchliť a zefektívniť proces sa dohodli s firmou, „ktorá dokázala v plnom rozsahu zrealizovať všetky nevyhnutné asanačné a záchranné práce vo vlastnej réžii,“ uzavrel toho času Tomek.

— Tomáš Dugovič

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...