Rozhodli v Británii: Deťom teroristov návrat zakázaný

Jednotky SDF v Sýrii (Zdroj: SITA)

Deti britských členov takzvaného Islamského štátu (IS) sa nebudú môcť vrátiť zo Sýrie do Spojeného kráľovstva. Rozhodla o tom britská vláda. V sýrskych utečeneckých táboroch sú desaťtisíce žien a detí, ktoré ušli z území porazeného IS. Medzi nimi aj potomkovia a manželky britských džihádistov, ktoré môžu údajne predstavovať rovnaké riziko ako samotní militanti.

Sýrske demokratické sily (SDF) uvádzajú, že v utečeneckých táboroch umiestnili v uplynulých mesiacoch približne 70-tisíc žien a detí z území oslobodených spod nadvlády IS.

Prevažne kurdské SDF zadržiavajú aj približne 800 Európanov, ktorí pricestovali do Sýrie, aby bojovali po boku teroristov z IS a po porážke padli do zajatia. Jedným z najväčších takýchto zariadení je tábor al-Hol, v ktorom momentálne žije až 11-tisíc cudzincov.

Medzinárodná vojenská koalícia na čele s USA vytvorená na porazenie Islamského štátu v Sýrii varuje, že práve v utečeneckých táboroch vyrastá nová generácia džihádistov.

Zástupca veliteľa medzinárodnej vojenskej koalície v Sýrii generálmajor Alexus Grynkewich v nedávnom rozhovore pre denník the Independent uviedol, že potenciálna radikalizácia detí v takýchto utečeneckých táboroch je po samotných vojenských operáciách „najväčším dlhodobým strategickým rizikom“ v boji proti radikálnym islamistickým skupinám.

„Máme neoficiálne informácie o tom, že medzi ženami, ktoré sa so svojimi deťmi vzdali (Sýrskym demokratickým silám) sú niektoré tvrdé zástankyne radikálnej ideológie Islamského štátu. Máme správy od našich partnerov, ktorí v táboroch pracujú, že sa tam v nemalej miere šíri táto ideológia,“ uviedol Grynkewich v rozhovore.

Nová generácia teroristov

S pribúdajúcim počtom ľudí v táboroch sa stupňuje aj napätie a útoky islamských extrémistov na stráže vo vnútri týchto zariadení sú časté. Obavy však vyvolalo aj video, ktoré na internete uverejnil jeden z utečencov. Na zázname bolo vidieť, ako v tábore veje čierna vlajka Islamského štátu a okolo nej ženy s deťmi fanaticky vykrikujú slogany IS.

Britská vláda verí, že takéto radikalizované ženy môžu predstavovať po návrate do vlasti rovnaké riziko pre národnú bezpečnosť ako vycvičení muži – džihádisti a podobne je to s deťmi islamských radikálov, ktoré vyrastajú v prostredí utečeneckých táborov.

Kurdskí predstavitelia varujú, že rozhodnutie Londýna nedovoliť návrat desiatok týchto detí do Británie je veľkou chybou, pretože s vekom a časom stráveným v táboroch rastie aj riziko, že ich naverbujú teroristi.

„Tieto deti boli vychovávané v teroristickom prostredí a bola im vštepovaná teroristická ideológia Islamského štátu, najmä tým, ktoré majú viac ako 8 rokov. Nechať ich v radikálnom prostredí táborov znamená vytvárať novú generáciu teroristov, ktorá bude predstavovať nebezpečenstvo pre nás aj celú medzinárodnú komunitu,“ varuje Abdulkarim Omar, šéf zahraničných vecí pre autonómnu správu, ktorá riadi utečenecké tábory.

Pripomeňme, že rozhodnutie nedovoliť britským deťom zo sýrskych utečeneckých táborov návrat domov nie je prácou novej britskej vlády Borisa Johnsona. Išlo o jedno z posledných exekutívnych rozhodnutí britského exministra vnútra Sajida Javida. Ten v odôvodnení uviedol, že by bolo príliš nebezpečné vyslať do táborov úradníkov, aby deti zo Sýrie priviezli. Navyše by rodičia mohli neskôr žiadať o pricestovanie za deťmi v rámci pravidiel o zbližovaní rodín.

— Tomáš Pilz

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...