Že Irán chcel útočiť na 4 konkrétne ambasády? Takéto dôkazy neexistovali, priznal Pentagón

Kásem Solejmání (Zdroj: SITA)

Americký minister obrany Mark Esper v nedeľu na americkej televízii CBS v rozhovore k situácii na Blízkom východe uviedol, že prezident Donald Trump nemal od spravodajských služieb žiadne špecifické informácie o tom, že by Irán mal v pláne zasiahnuť 4 veľvyslanectvá USA, keď nariadil likvidáciu iránskeho generála Kásema Solejmáního.

Esper v rozhovore súhlasil s prezidentom, že útoky proti americkým ambasádam boli vysoko pravdepodobné, ale Trumpovo vyjadrenie o tom, že išlo o konkrétne 4 veľvyslanectvá USA nebolo podľa amerického ministra obrany založené na konkrétnych dôkazoch. O plánoch Iránu útočiť na americké ciele hovoril Trump v televízii Fox News.

„To, čo prezident povedal, bolo, že je pravdepodobné, že dôjde k ďalším útokom proti ambasádam. Zdieľam tento názor. Prezident necitoval žiadne špecifické dôkazy. Ja osobne som nevidel ani jednu (spravodajskú informáciu), ktorá by spomínala 4 ambasády,“ uviedol Esper.

Od chvíle, keď bolo potvrdené, že iránskeho generála Solejmáního zabili pri americkom leteckom útoku v Iraku, administratíva Donalda Trumpa tvrdí, že v tomto prípade takto konala preto, že existovalo bezprostredné riziko útokov proti americkým diplomatom v Iraku a ďalších krajinách na Blízkom východe.

V inom rozhovore pre CNN Esper dodal, že Trumpova administratíva mala pred útokom na iránskeho generála „vynikajúce spravodajské informácie“ o tom, že sa chystajú viaceré útoky na veľvyslanectvá USA, ale o tejto správe vraj vedeli len najvyššie postavení lídri kongresu, ktorí takéto informácie dostávajú.

— SITA

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

USA odložili stretnutie lídrov krajín juhovýchodnej Ázie

USA odložili stretnutie lídrov krajín juhovýchodnej Ázie

Spojené štáty odložili stretnutie lídrov krajín juhovýchodnej Ázie, ktoré sa malo uskutočniť v polovici marca v Las Vegas. Dôvodom je šírenie nového koronavírusu, informoval v piatok zástupca Trumpovej administratívy. Americký prezident Donald Trump pozval zástupcov 10-členného Združenia národov..