Notre Dame by mohol dostať „moderné“ prvky, pripúšťa Macron. Podľa historika z USA bolo jeho vyhorenie oslobodzujúce

Ilustračný obrázok (Zdroj: Pixabay.com)

„V istom ohľade je to náš 11. september,“ povedal známy francúzsky historik Rémi Brague o katastrofálnom požiari, ktorý 15. apríla poničil katedrálu Notre Dame v Paríži. Na jej opravu sa za necelé dva týždne vyzbieralo vyše 700 miliónov eur, ale je tu iný problém. Prezident, premiér aj minister kultúry totiž tvrdia, že pri rekonštrukcii by chrám mohol dostať moderné prvky a to zdvihlo vlnu kritiky. 

Francúzski konzervatívci a národniari dôrazne nesúhlasia s tým, aby na Notre Dame pridávali počas rekonštrukcie akékoľvek moderné prvky, keďže ide o jednu z najvýznamnejších kultúrnych a historických pamiatok v celej krajine. 

Premiér Édouard Philippe už dal vypísať architektonickú súťaž, ktorej víťaz má pomôcť pri rekonštrukcii a čiastočnej premene chrámu. Predseda francúzskej vlády vyhlásil, že pri výstavbe strechy a špicatej veže, ktorá sa pri požiari zrútila, by mohli byť zakomponované aj techniky modernej doby. 

Francúzsky minister kultúry Franck Riester ubezpečuje, že architektonická súťaž bude celosvetová a priláka najlepších expertov zo zahraničia, aby sa podieľali na obnove ikonickej stavby. 

V rozhovore pre francúzske rádio RMC Riester argumentoval tým, že všade na svete sú katedrály pri rekonštrukcii opravené do trochu inej podoby. „Nemali by sme byť dogmatickí a trvať na tom, že katedrála musí byť obnovená v takej podobe akú mala,“ dodal francúzsky minister kultúry. 

Nereálny termín opravy

Podobne sa vyjadril aj prezident Emmanuel Macron. Krátko po ničivom požiari v centre Paríža povedal, že si vie predstaviť zrekonštruovaný Notre Dame s istým moderným prvkom. Hlava štátu navyše vyhlásila, že chce, aby bola katedrála obnovená najneskôr do piatich rokov. 

Odborníci sú však k termínu dokončenia rekonštrukcie skeptickí. Historik Mickaël Wilmart, ktorý sa zaoberá stredovekými dejinami pre France24 uviedol, že podľa neho ide iba o politické PR a varoval, že aj menšie stavby z rovnakého obdobia sa v minulosti rekonštruovali oveľa dlhšie. 

Historik z Harvardu: Vyhorenie Notre Damu je až oslobodzujúce

Historik architektúry z Harvardovej univerzity Patricio del Real tvrdí, že Notre Dame je pre niektorých Francúzov len idealizovaný monument, ktorý predstavuje kresťanské Francúzsko, aké podľa neho nikdy neexistovalo. „Tá stavba bola tak veľmi zaťažená svojim významom, že jej vyhorenie je až oslobodzujúce,“ povedal del Real v magazíne Rolling Stones po požiari. 

Americký kritik architektúry Michael Kimmelmann zase pre New York Times uviedol, že katedrála bola niektorými Francúzmi vnímaná len ako pripomienka „starobylého mesta – stelesnenie Paríža postaveného na kameni a viere – tak ako je Eiffelova veža príkladom moderného Paríža, radosti zo života a zmeny“. 

Zastavte šialenstvo

Konzervatívni politici sa postavili na odpor modernizácii chrámu a tvrdia, že by mal byť obnovený tak, aby vyzeral rovnako ako pred katastrofálnym požiarom. Nová moderná strecha či špicatá veža neprichádzajú podľa členov Le Penovej Národného zhromaždenia do úvahy. 

„Zastavme toto šialenstvo. Musíme mať absolútny rešpekt voči francúzskemu historickému a kultúrnemu dedičstvu,“ povedal hovorca a líder kandidátky Národného zhromaždenia v eurovoľbách Jordan Bardella pre francúzsky televízny kanál LCI. 

Francúzsky republikán Francois-Xavier Bellamy v súvislosti s rekonštrukciou chrámu varoval pred „modernizáciou národného pokladu“ na Twitteri. „Bolo by tragické, keby smútok z deštrukcie dal priechod šialenému rozvratu a keby pýcha ‚nového sveta‘ prekrútila to najlepšie zo starého, namiesto toho, aby to zachovávala,“ napísal Bellamy. 

Dobrá správa pre konzervatívcov

Rekonštrukcia chrámu Matky Božej v Paríži je v rukách architekta Philippea Villeneuvea, ktorý po zhliadnutí zdevastovanej pamiatky vyhlásil, že urobí spolu s kolegami všetko preto, aby „vyliečili“ veľmi vážne poškodenú historickú pamiatku. 

Villeneuve má jasno v tom, aký by mal byť ďalší osud zdevastovanej štíhlej veže, ktorá sa pri požiari prepadla skrz strechu a zachovali sa z nej len malé časti. 

„Všetci (odborníci) sa zhodujú na tom, že štíhla veža bola majstrovské dielo, ktoré obnovil slávny francúzsky dizajnér Viollet-le-Duc a ja s tým plne súhlasím. Navyše by som chcel pripomenúť, že sa nám podarilo zachrániť bronzové sochy a zachoval sa aj samotný vrchol veže, takže pre mňa je to jasné: mali by sme ju obnoviť,“ uviedol Villeneuve pre rádio France Info. 

Kúsok histórie

Katedrálu Notre Dame v Paríži začali stavať v druhej polovici 12. storočia (r.1160) a v roku 1260 bola z veľkej časti dokončená. Modifikovaná však bola aj v nasledujúcich storočiach. Počas Francúzskej revolúcie sa však z chrámu stala takmer ruina a o opravu sa v tom čase nikto nezaujímal.

Rekonštrukcia sa začala až v roku 1844 a trvala vyše 20 rokov. K začatiu obnovy chrámu podľa historikov prispel spisovateľ Victor Hugo, keď v roku 1831 vyšiel jeho román Chrám matky Božej v Paríži, ktorý znova prilákal pozornosť Francúzov k tomuto historickému skvostu. 

Rekonštrukciu viedol v 19. storočí architekt Eugene Viollet-le-Duc a počas nej bola obnovená štíhla, špicatá veža z polovice 13. storočia. Tú z bezpečnostných dôvodov zbúrali ešte pred vypuknutím Francúzskej revolúcie. 

Štíhlu vežu chrámu Notre Dame, ktorú Viollet-le-Duc pred takmer 200 rokmi zrekonštruoval, pohltili v polovici apríla plamene a dnes by ju niektorí Francúzi, vrátane prezidenta a premiéra radi nahradili niečím moderným. Príčinou požiaru mohol byť údajne elektrický skrat počas prebiehajúcej rekonštrukcie strechy.

— Tím Denník S

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Iránci si volia parlament

Iránci si volia parlament

V Iráne sa v piatok konajú parlamentné voľby, ktoré favorizujú konzervatívcov. O kreslo v 290-člennom parlamente sa uchádza..