Na Veľkú noc masakrovali kresťanov na Srí Lanke. Podozriví sú islamisti

Ilustračný obrázok (Zdroj: Pixabay.com)

Pri koordinovaných útokoch teroristov na Srí Lanke prišlo o život viac ako 300 ľudí a vyše 500 ďalších bolo zranených. K činom sa prihlásil Islamský štát a tajné služby už varovali, že môže ísť o začiatok či pokračovanie série útokov namierených proti kresťanom po celom svete. Navyše srílanské úrady boli o hrozbe vopred informované. 

Vláda na Srí Lanke viní z hrozného činu tamojšiu málo známu teroristickú organizáciu Tauhíd Džamáate (Thowheed Jamaath). Útoky na tri hotely a tri kostoly z veľkonočnej nedele majú však podľa odborníkov rukopis podobný Islamskému štátu (IS) či al-Káide. Teroristi z IS sa k činu síce prihlásili, ale neposkytli žiadne priame dôkazy a ani vyšetrovanie zatiaľ neukázalo týmto smerom.  

Objavili sa zároveň špekulácie, že šlo o odvetu na teroristický útok na mešitu v novozélandskom meste Christchurch, pri ktorom zahynulo 50 ľudí. „Predbežné vyšetrovanie ukázalo, že to, čo sa stalo (v nedeľu) na Srí Lanke, bolo odplatou za útok voči moslimom v Christchurchi,“ uviedol napríklad tajomník srílanského ministerstva obrany Ruvan Vidževardene v parlamente.

Podľa expertov boli útoky dobre naplánované a načasované tak, aby vniesli čo najväčší strach do kresťanskej komunity. Preto si vraj atentátnici vybrali ako dátum útoku veľkonočnú nedeľu a zaútočili práve v hoteloch a kostoloch, kde boli cez sviatky celé rodiny s deťmi. 

Kresťania sú pritom iba menšinou žijúcou na tomto ostrove. Vo vyše 22 miliónovom štáte ich žije len niečo viac ako 1,6 milióna (7,6%). Väčšina obyvateľov (vyše 70%) vyznáva budhizmus, druhí najpočetnejší sú hinduisti (12,6%). Moslimovia sú až tretí najpočetnejší (9,7%), pričom islam vyznáva iba o niečo viac obyvateľov Srí Lanky ako kresťanstvo.

Dostali varovanie

Zahraničné médiá píšu v tomto prípade o „katastrofálnom zlyhaní spravodajských služieb“. Srílanské úrady totiž dostali varovanie pred hroziacim útokom 10 dní pred tým, ako teroristi skutočne zaútočili a zmasakrovali stovky ľudí. Na ostrov zamierili agenti americkej FBI a svojich ľudí vyslal na miesto aj Interpol. 

V súvislosti s útokmi zatkla polícia na Srí Lanke 40 ľudí, a to necelé dva dni po tragických udalostiach. Jeden zo samovražedných atentátnikov bol pár mesiacov pred útokmi na hotely a kostoly v rukách polície. V tom čase ho podozrievali z poškodzovania sochy Budhu, ale prepustili ho na slobodu. 

Zarážajúci je fakt, že spravodajská služba na Srí Lanke mala údajne už 4. apríla od kolegov z cudziny informácie o hroziacom útoku. Indické a americké spravodajské služby dokonca zaslali aj zoznam možných podozrivých, ale miestne úrady nekonali ani po opakovaných varovaniach, ktoré sa stupňovali pred veľkonočnými sviatkami.

V pozadí je politický spor

Informácie od zahraničných tajných služieb, ktoré srílanské úrady dostávali o hroziacom teroristickom útoku sa podľa jedného z členov vlády nedostali k premiérovi Ranilovi Wickremesingheovi. Srí Lanka totiž čelí vážnemu politickému rozkolu. 

Koncom minulého roka došlo k ústavnému sporu, keď prezident Maithripala Sirisena odvolal úradujúceho premiéra a na necelé dva mesiace vláde predsedal hlavou štátu dosadený exprezident. Odvolaný predseda vlády to však napadol ako protiústavné a kríza sa skončila tým, že Wickremesinghe koncom decembra znova nastúpil do premiérskeho kresla. Vláda však naďalej zostala rozpoltená. 

Od vlaňajšieho sporu je premiér vylúčený zo spravodajských brífingov, čo môže byť dôvodom prečo nebol informovaný o takej závažnej hrozbe, na ktorú spravodajské služby vopred upozorňovali zahraničné zdroje. 

Politické spory medzi prezidentom a premiérom, ale aj vo vnútri samotnej vlády, mohli podľa odborníkov významnou mierou prispieť ku katastrofickým zlyhaniam, ktoré viedli k sérii atentátov na Srí Lanke a majú potenciál rozšíriť sa v celom regióne. Dva dni po útokoch premiér Wickremesinghe totiž priznal, že ďalší samovražední atentátnici sú pravdepodobne pripravení zaútočiť. 

— Tím Denník S

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...