Berlínsky 500-ročný chlapčenský zbor nechce prijať dievča. Obviňujú ho z diskriminácie

Berlínsky Štátny a katedrálny spevácky zbor (Zdroj: Reprofoto, Youtube)

Berlínsky súd má na stole kuriózny prípad. 9-ročné dievča žaluje najstarší chlapčenský spevácky zbor v nemeckej metropole za to, že ju vedenie odmietlo prijať. Podľa jej právničky sú kritériá tejto inštitúcie založené na pohlaví a porušujú nemeckú ústavu. Berlínsky Štátny a katedrálny spevácky zbor (Staats und Domchor Berlin) existuje od polovice 15. storočia a nikdy v ňom dievčatá nespievali.

Dievča, ktoré vo svojom veku ešte nemôže v takýchto veciach konať, sa obrátilo na súd prostredníctvom svojej matky. Tá tvrdí, že spevácky zbor na Berlínskej speváckej akadémii (Berliner Singakademie) nevie jej dcére poskytnúť takú kvalitu výučby ako chlapčenský. Ten ju však odmietol prijať.

Vedenie chlapčenského zboru, ktorý spadá pod Univerzitu umení v Berlíne (UdK), tvrdí, že odmietnutie dievčaťa nebolo založené výhradne na pohlaví. Údajne keby mladá slečna preukázala výnimočný talent, vysokú motiváciu k spolupráci a mala hlas, ktorý zodpovedá predstavám o celkovom vyznení zboru, tak by ju podľa vedenia prijali.

Právnička matky a jej odmietnutej dcéry Susann Bräckleinová však pre denník The Guardian uviedla, že argument vedenia chlapčenského zboru je pochybný pretože UdK dievča ešte predtým odporučila na prestížne štúdium v Inštitúte Juliusa Sterna pre mimoriadne nadaných mladých hudobníkov. Podľa Bräckleinovej sa dá preto odmietnutie dievčaťa pripisovať jedine predsudkom voči jej pohlaviu.

Vraj to poslucháči nespoznajú…

Riaditeľ chlapčenského zboru pred súdom vyhlásil, že dievčenské a chlapčenské zbory znejú jednoducho inak z anatomických dôvodov a odmietanie dievčat je podľa neho opodstatnené na základe slobody umeleckého prejavu.

Bräckleinová zase argumentuje štúdiou britského akademika Davida Howarda z roku 2002, podľa ktorej väčšina poslucháčov nedokáže rozpoznať či tú istú skladbu spievajú dievčatá alebo chlapci. Právnička navyše tvrdí, že u chlapcov nie je pri zborovom speve až taký dôležitý talent.

Berlínsky Štátny a katedrálny spevácky zbor (Staats und Domchor Berlin) založil v roku 1465 Frederik II.. Momentálne ho navštevuje 250 chlapcov a 75 mladých mužov rozdelených do 11 súborov. Súčasťou zboru nebola od jeho vzniku žiadna žena.

— Tomáš Pilz

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...