Tajomstvá si zobral do hrobu. Z podozrivej smrti finančníka Epsteina v cele Trump obviňuje Clintonovcov

Jeffrey Epstein (Zdroj: SITA)

Sexuálny násilník a multimilionár Jeffrey Epstein obvinený zo zneužívania maloletých dievčat a obchodovania s ľuďmi je mŕtvy. Podľa amerického Federálneho úradu pre väznice a generálneho prokurátora išlo o samovraždu. Prezident Donald Trump však obvinil z Epsteinovej smrti manželov Clintonovcov, ktorí sa rovnako ako americký prezident v minulosti priatelili so zosnulým milionárom.

Na sociálnej sieti Twitter, kde ho sleduje viac ako 63 miliónov ľudí z celého sveta, zdieľal šéf Bieleho domu video a komentár komika Terrencea Williamsa. Komik naznačil, že za smrť Jeffreyho Epsteina by mohli byť zodpovední Hillary a Bill Clintonovci.

Na takéto obvinenia síce neexistujú dôkazy, ale faktom je, že Clintonovci boli Epsteinovi priatelia rovnako ako desiatky ďalších významných osobností, medzi ktoré patril aj samotný Trump.

Krátko po tom, čo sa Epstein znova dostal do väzby pre podozrenia zo sexuálneho zneužívania neplnoletých dievčat sa v amerických médiách objavili správy o tom, Trump, Clintonovci a ďalší členovia svetovej finančnej, politickej a mediálnej elity využívali z času na čas Epsteinove súkromné lietadlá. Práve v jednom z nich prezývanom „Lolita Express“ malo dochádzať k zneužívaniu mladých žien.

Zvláštna samovražda

Terrence Williams v spomínanom vyjadrení, ktoré prezdieľal aj Trump, tvrdí, že Epstein mal na Clintona kompromitujúce informácie. „Nebudem hovoriť o tom, kto toho chlapa zabil, pretože by som mohol skončiť zablokovaný (na soc. sieti), ale na uliciach sa hovorí, že to dali spraviť Clintonovci,“ vraví komik v krátkom videu.

Williams navyše tvrdí, že Epstein spáchal samovraždu v čase, keď mal byť umiestnený v špeciálnej cele a nepretržite monitorovaný, pretože existovali dôvodné obavy z toho, že si znova siahne na život.

Tvrdenie, že Epstein bol v čase samovraždy pod špeciálnym dohľadom, ktorý mal takémuto činu zabrániť však nie je tak celkom pravdivé. Pod dohľadom naozaj bol, ten mu ale koncom júla zrušili.

Prvý pokus nevyšiel

O samovraždu sa Epstein údajne pokúsil už tri týždne pred smrťou. 23. júla ho dozorcovia našli odpadnutého v jeho cele a na krku mal stopy násilia. Nebolo však jasné či išlo o pokus o samovraždu, alebo sa stal obeťou útoku niektorého zo spoluväzňov.

Správa väzenia však vyhodnotila zranenia ako možný pokus o samovraždu a Epstein bol umiestnený do špeciálnej cely, kde ho 24 hodín denne strážili dozorcovia. Navyše nemal prístup k predmetom, ktorými by mohol ohroziť svoj život a podľa denníka New York Times denne absolvoval aj sedenia s psychiatrom.

Epstein však zostal pod špeciálnym dohľadom iba pár dní. Už 29. júla, týždeň po údajnom pokuse o samovraždu, bol presunutý späť do bežného režimu manhattanského väzenia. Prevoz bol možný vďaka, dnes už evidentne chybnému, psychiatrickému posudku.

V sobotu 10. augusta našli Epsteinove bezvládne telo v jeho cele. Dozorcovia sa ho pokúsili oživovať a privolali záchranku, ale po prevoze do nemocnice lekári už len konštatovali smrť.

Pochybnosti o samovražde

Vyšetrovanie zločinov, na ktorých sa podieľal Epstein bude napriek jeho smrti pokračovať, ale vyšetrovatelia prišli o významnú časť skladačky celého prípadu sexuálneho zneužívania a obchodovania s ľuďmi. Aj keby totiž padli obvinenia voči ľuďom napojeným na Epsteina, chýbalo by jeho svedectvo a tým pádom aj dôkazy.

Trump zďaleka nie je sám, kto pochybuje o tom, že v Epsteinovom prípade išlo o samovraždu. Napríklad aj newyorská kongresmanka a Trumpova veľká kritička Alexandria Ocasio-Cortez po správe o Epsteinovej smrti uviedla, že „potrebujeme množstvo odpovedí“. Pochybnosti vyjadrujú aj ďalšie americké osobnosti ako z liberálneho tak aj z konzervatívneho tábora.

Jeffrey Epstein bol vo väzení pre obvinenia z pašovania žien a zo zneužívania dievčat, z ktorých viaceré mali v tom čase len 14 rokov. Obvineniam zo sexuálneho zneužívania neplnoletých čelil už v roku 2008. Po dohode o vine a treste, vyjednanej údajne vďaka známostiam na vysokých miestach, si však vtedy odsedel len 13 mesiacov a bol vedený ako sexuálny násilník. Nič viac sa mu ale nestalo a naďalej sa pohyboval medzi americkou smotánkou.

Medzi Epsteinovými priateľmi boli desiatky významných osobností z celého sveta. V roku 2015 sa na verejnosť dostala takzvaná „malá čierna knižka“. Obsahovala mená stoviek ľudí blízkych Epsteinovi, ktorí a používali občas jeho súkromné lietadlá.

V „malej čiernej knižke“ sú aj také osobnosti ako Donald Trump, Bill Clinton, princ Andrew, Alec Baldwin, Ralph Fiennes, Courtney Love a ďalšie mená známych, vplyvných a bohatých ľudí. Zoznam sa dostal na súd v roku 2009, keď sa ho Epsteinov bývalý komorník pokúsil predať.

— Tomáš Pilz

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...