Harabina nepustili za Vaským. Väzenská stráž vysvetľuje prečo

Štefan Harabin (Zdroj: SITA)

Sudca Najvyššieho súdu a volebný líder strany Vlasť Štefan Harabin chcel navštíviť vo väzení kontroverzného aktivistu a videoblogera Rudolfa Vaského. Spoločne s kolegom Martinom Daňom ho umiestnili do väzby a obaja čelia obvineniam za opakujúci sa pokračovací prečin výtržníctva. Harabina však do nápravného zariadenia v Nitre nepustili.

Podľa sudcu NS robila nitrianska väznica všetko preto, aby sa za Vaským na návštevu nedostal. „Keď som chcel dať odber krvi, aby overili, či som to ja podľa identifikačnej karty, tak ma k nemu nepustili. Nedostal som sa tam lebo neverili, že som Harabin,“ vyhlásil sudca po odchode z väzenia.

Harabin argumentoval tým, že má „ľudské právo a navštívenku“ od Vaského, aby ho mohol prísť pozrieť a má právo sa s väzňom rozprávať. Volebný líder strany Vlasť po odchode z väzenia povedal novinárom, že čaká navštívenku aj od Martina Daňa. Oboch video blogerov označil Harabin za politických väzňov, pretože podľa neho boli obvinení pre šírenie svojho názoru a dodal, že sú len nepohodlní pre dosluhujúcu vládu.

Podľa volebného lídra strany Vlasť ide zo strany väzenia o arogantný prístup k ľudskému právu väzneného aj k jeho právu navštíviť ho. Fotokópia občianskeho preukazu, ktorú Harabin predložil pri návšteve, mu na vpustenie do zariadenia nestačila.

Odpoveď justičnej stráže

Zbor väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) sa k veci vyjadril niekoľko hodín po uverejnení videa, na ktorom Harabin obviňuje vedenie nitrianskej väznice z toho, že porušilo ľudské práva Vaského aj práva jeho samotného, keď ho nepustili na návštevu, aj keď mal navštívenku a predložil fotokópiu občianskeho preukazu.

„Do chráneného objektu je vstup povolený pre vstupujúce civilné osoby, len na základe preukázania oprávneného záujmu a preukázania sa platným dokladom totožnosti (občiansky preukaz alebo cestovný pas). Ak vstupujúca civilná osoba nepreukáže oprávnený záujem a svoju totožnosť platným dokladom, príslušník zboru je oprávnený takej osobe neumožniť vstup. Za doklad totožnosti sa nepovažuje potvrdenie o občianskom preukaze podľa osobitného predpisu alebo kópia občianskeho preukazu,“ vysvetľuje ZVJS.

Totožnosť civilnej osoby nie je podľa ZVJS možné overiť priamo v ústave na výkon väzby, nakoľko overovanie totožnosti osôb vykonáva príslušný útvar Policajného zboru.

⚠️Stanovisko zboru k vyjadreniam p. HarabinaPríslušníci zboru postupujú pri každej civilnej osobe vstupujúcej do…

Gepostet von Zbor väzenskej a justičnej stráže am Mittwoch, 8. Januar 2020

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...