Čaputovej najnovšie pseudoocenenie je aj svedectvom o stave spoločnosti

Zuzana Čaputová, prezidentka SR (Zdroj: SITA)

Prezidentka Zuzana Čaputová si vo švajčiarskom meste Ascona prevzala Cenu za politickú kultúru. Napriek tomu, že následná kritika smerovala takmer výhradne voči jej osobe, udalosť väčšmi vypovedá o nás ako o spoločnosti, ktorá rezignovala na vyššie nároky.

Pokiaľ občanov neruší, že predmetnú cenu udeľuje švajčiarske semenište najšpinavšieho bulváru Ringier, že predošlými laureátmi neboli žiadni disidenti prahnúci po kvalitatívnej zmene, ale ľudia na špici mocenskej pyramídy a že prezidentka nedostala cenu za hmatateľné zásluhy, ale za deklarovanú vôľu držať sa kurzu globalizmu, mohlo by aspoň to, že v slávnostnom príhovore de facto viackrát zaútočila sama na seba.

Ako dokonať už aj tak veľkú frašku

Politička vyjadrila presvedčenie, že za ziskom ocenenia stojí aj jej autenticita, hoci slová čítala z papiera a je dôvodné predpokladať, že ich z veľkej časti formovalo jej PR oddelenie a nie ona sama.

Myslí si, že potrebujeme menej marketingu, no jej donori vrazili do kampane státisíce eur a predvolebný boj postavili na priam rozprávkovom naratíve boja dobra so zlom.

Pýši sa potrebou dodržiavať hodnotovú konzistentnosť, hoci jej prvé zahraničné návštevy preukázali, že svet posudzuje optikou globalizmu a liberalizmu, nie všeobecnej morálky a skrz rovnaký meter.

Chce nás učiť o potrebe sebareflexie, hoci sa nedokázala ospravedlniť ani za prvý menší prešľap po nástupe do úradu, keď ideologicky spriaznených umelcov vystupujúcich na súkromnom koncerte nasáčkovala do vládneho špeciálu smer Praha.

Naozaj nám toto stačí?

Hoci je tento výpočet zdvihnutým varovným prstom, liberálni adoranti prezidentky majú pravdu v tom, že racionálnych dôvodov na útoky voči nej stále nie je dostatok. To však neznamená, že nemáme problém. Máme. A ten netkvie v jednej osobe z prezidentského paláca, ale fanatizme širokej masy, ktorý sa po jej zvolení zobudil a cez uplynulý víkend bol dokonaný.

Práve vďaka fanatizmu totiž nie sú ľudia schopní vidieť, že na Slovensku budujeme nový kult osobnosti, pri ktorom nehovoríme o zdravom rešpekte voči osobe vo výkone verejnej funkcie, ale o zbožňovaní vo forme, na ktorú sú zvyknutí skôr tínedžerskí popoví speváci.

Vďaka fanatizmu dnes panuje atmosféra, kedy je kritika prezidentkiných názorov považovaná za osobnú nenávisť.

Preto dnes považujeme za dostatočné utápať sa v dobre znejúcich abstraktných frázach o slušnosti, no nezaujímajú nás konkrétne návrhy a skutky a ich reálny dopad na štát v horizonte 20-30 rokov.

Vďaka nemu nevidíme, že v kľúčových hodnotových otázkach je Zuzana Čaputová nastavená presne opačne ako priemerný Slovák.

A v poslednom rade, fanatizmus nám bráni rozpomenúť sa, že podobné ocenenie na počkanie „za poslušnosť“ ako počas víkendu už prezidentka dostala. Z biznis kruhov v Bruseli pred pár týždňami, kde prítomné moderátorky ani nevedeli vysloviť meno pani „Kapoutovej“ (čo má sakramentsky veľkú výpoveď o vážnosti podobných procesov).

Čo teraz?

Hoci je politická gramotnosť obľúbeným termínom v okruhu zástancov prezidentky, ktorí ju skloňujú pre diskreditáciu svojich kritikov, zvýšiť by si ju mala práve značná časť Čaputovej voličov a sympatizantov.

Potom môžeme spoločne s nimi odkloniť debatu od chválenia jej outfitu a obdivovaniu umenia v desiatich odsekoch okrem floskúl nepovedať nič, k hodnoteniu konkrétnych postojov, plánov, rozhodnutí a ich dopadu na štát. A niekde medzitým hádam zistíme, že Cena za politickú kultúru a tým pádom zaradenie sa medzi takých laureátov ako Tusk či Juncker, je všetko, len nie dobré znamenie. 

— Tomáš Dugovič

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...