PRIESKUM Progresívci na hranici zvoliteľnosti

Michal Truban (Zdroj: SITA)

Ak by sa voľby do Národnej rady SR konali na prelome novembra a decembra minulého roku, vyhral by ich Smer-SD so ziskom 22,5 percenta.

Na druhom mieste by skončili Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko, ktorú by volilo 11,5 percenta opýtaných. Tretej strane Za ľudí by svoj hlas odovzdalo 11 percent voličov. Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky, ktorý uskutočnila spoločnosť Median SK, s.r.o. bez zadávateľa od 15. novembra do 23. decembra 2019 na vzorke 1 112 respondentov. Na voľbách by sa zúčastnilo 52 percent opýtaných.

Na ďalších miestach by sa umiestnili hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (9,5%), koalícia strán PS/Spolu (7,5%), strana SaS (7,5%), KDH (6,5%), hnutie Sme rodina (5,5%) a SNS so ziskom 5%.

Na hranici zvoliteľnosti sa tak ocitli nielen SNS a Sme rodina, ale aj strany PS a Spolu, ktoré kandidujú v koalícii a musia tak vo voľbách získať 7%.

Do parlamentu by sa nedostala Maďarská komunitná spolupatričnosť, ktorú by volili 3 % opýtaných, strana Dobrá voľba s rovnakým percentuálnym ziskom, Vlasť (2%) či vládna strana Most-Híd (1,5%).

StranaPreferencie
Smer-SD22,5%
ĽSNS11,5%
Za ľudí11%
OĽaNO9,5%
Koalícia PS/Spolu7,5%
SaS7,5%
KDH6,5%
Sme rodina5,5%
SNS5%
Maďarská komunitná spolupatričnosť3%
Dobrá voľba3%
Vlasť2%
Most-Híd1,5%
Iná5,5%

— SITA/Denník S

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...