Putin má problém: Najväčšie protesty od roku 2011

Policajný zákrok proti demonštrantom v Rusku (Zdroj: SITA)

Moskva zažila v poradí už piaty protest v priebehu posledného mesiaca, na ktorom sa údajne zúčastnilo do 60-tisíc ľudí. Ľudia žiadajú spravodlivé voľby aj nápravu ekonomiky.

Protesty v ruskom hlavnom meste prišli ako odpoveď ku kontroverznému zákazu pre viacerých opozičných politikov. Tým bolo znemožnené kandidovať v nadchádzajúcich voľbách, ktoré sa majú konať v septembri. 

Protestujúci však okrem toho žiadajú aj spravodlivosť pre zatknutých demonštrantov, ako aj kroky, ktoré povedú k zlepšeniu ekonomickej situácie v krajine.

Ide už o piaty protest v Moskve za posledný mesiac, avšak len druhý, ktorý bol oficiálne povolený. Počas neohlásených demonštrácii došlo k zatknutiu takmer 1600 protestujúcich. 

Organizácia White Counter, ktorá počíta zúčastnených na protestoch, odhaduje účasť na 49-tisíc demonštrantov.

Zahraničné médiá predpokladajú účasť približne 60-tisíc ľudí, moskovská polícia hovorí o značne menšom čísle a to približne o 20-tisíc protestujúcich.

Za slobodné voľby, ekonomiku, alebo len tak

Denis Volkov, sociológ z centra Levada, opisuje, ako „protesty vyjadrujú hlboké sklamanie Rusov z ich vlády.“ Podľa neho sú súčasné protesty výsledkom dlhodobej frustrácie obyvateľov.

„Súčasný politický systém už pridlho ignoroval veľa ľudí, nahromadilo sa mnoho hnevu“ komentuje situáciu opozičná politička Ľubov Soboľová. Tá viedla prvú demonštráciu v júli po tom, ako jej bolo znemožnené kandidovať do mestského zastupiteľstva.

Jej, ale aj ďalším opozičným poslancom bolo zakázané kandidovať kvôli údajným nezrovnalostiam s podpismi. Podľa Soboľovej ide o nepotvrdené obvinenia, ktoré majú zabrániť opozícií zúčastniť sa volieb.

Niektorí experti však tvrdia, že mnoho protestujúcich nemá konkrétne požiadavky. To je podľa nich pozitívny znak pre úrady, ktoré dúfajú, že si demonštranti vybijú hnev bez toho, aby došlo k nejakým ústupkom z ich strany.

Kremeľ obviňuje USA

Ruské ministerstvo zahraničných vecí minulý týždeň obvinilo Spojené štáty, že sa snažia ovplyvňovať ich domácu politiku. Podľa nich americké veľvyslanectvo volalo ľudí na protesty, keďže na svojej stránke zverejnilo mapu demonštrácií.

Američania sa bránia, že sa šlo len o výzvu americkým turistom, aby sa vyhli miestam, kadiaľ budú demonštranti prechádzať. Túto výzvu však napísali v angličtine aj ruštine, čo je podľa ministerstva ukazuje toho, že bola adresovaná aj Rusom.

Washington je častým kritikom prístupu ruskej polície k demonštrantom. „Ruský ľud, ako každý, si zaslúži slobodné a férové voľby,“ povedal hovorca Ministerstva zahraničných vecí Spojených štátov.  

— Juraj Orolín

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Koronavírus je už u susedov

Koronavírus je už u susedov

Prvé prípady nákazy novým koronavírusom v utorok potvrdili aj Rakúsko a Chorvátsko. Rakúska verejnoprávna televízia ORF..