Sága Truban a drogy pokračuje. Na internete písal, že ho čaká „predať päť bieleho“

Michal Truban (Zdroj: SITA)

Lídra Progresívneho Slovenska opäť dobieha vlastná minulosť. Na webovom portáli blackhole.sk v roku 2007 písal pod svojim pseudonymom komentáre, ktoré kritici vyhodnotili ako dôkaz Trubanovho obchodovania s drogami. Mladý politik sa bráni, že šlo o vtip.

„Nebudem sa dlho rozpisovať, dnes ma čaká ešte predať päť bieleho,” odkázal spoludiskutujúcim v tom čase Michal Truban a ešte netušil, že o 12 rokov bude svoje slová ozrejmovať pred kamerami ako líder preferenčne najsilnejšej opozičnej politickej strany na Slovensku.

Vraj si kontext celej situácie nepamätá, ale „toto bol určite nejaký vtip. Ako som povedal, ja som nikdy žiadne drogy nepredával a ani som nepestoval,” dodal po otázke prítomných novinárov.

Skutočne?

Na dôveryhodnosti jeho výpovede nepridáva fakt, že komentár v podobnom duchu napísal aj o tri dni neskôr. „Biele už nie je, už je rozpredané, už ma stále neotravujte, že aj vy chcete,” konštatoval vtedy Truban.

Pravdou taktiež je, že o svojom vzťahu k zakázaným látkam klamal aj niekoľko dní predtým, čo zužuje okruh ľudí, ktorí jeho vysvetlenie bez výhrad príjmu aj v prípade, že dnes hovorí pravdu.

Po tretie, v neprospech Trubana hrá aj štylizácia daných viet, z ktorých humor vypozorovať nemožno a v podstate, obrátiť slová na vtip je jediné, čo mu v defenzívnej pozícii ostalo. 

Hlina mu dáva šancu, Beblavý stojí za partnerom a Fico sa chopil šance

Netradičný spojenec Alojz Hlina možno v súkromí gúľal očami, ale na verejnosti celú vec podľa očakávaní zahral do outu. „Dôvera sa nedá kúpiť, ani v obchode, ani pod pultom. Dá sa len získať. Ale ja tomu dávam šancu,“myslí si šéf KDH, aj keď Trubanove úlety neschvaľuje.

„V slovenskej politike sú politici, ktorí nevedia priznať chybu, nikdy ju nepriznajú. Sú tu vrcholoví politici, ktorí ani po rokoch nepovedia pravdu v dôležitejších veciach. Viem, že Michala to škrelo a nechcel sa dokolečka vyhovárať,“uzatvára koaličný kolega Beblavý, zrejme vnútorne si vedomý toho, že neostáva nič iné ako zaťať zuby a spŕšku obvinení prečkať. Možno je totiž jeho spojenectvo s progresívcami posledná šanca, ako zakončiť parlamentný a stranícky turizmus úspešne.

Ten, kto z Trubanových vystúpení počas uplynulých dní najviac ťaží, je rival Smer. „Obhajoba pána Trubana, že s predajom päť gramov bieleho len žartoval, je po jeho priznaní sa z užívania tvrdých drog nedôveryhodná,“ zaznelo zo straníckeho tlačového oddelenia spolu s očakávaním, že celú záležitosť prešetria orgány činné v trestnom konaní.

Čo nás ešte čaká?

Šéf PS mal podľa vlastných slov minulosť plnú aj negatívnych vecí a z pozície rebela vystupoval ostro proti systému. Nie je preto vylúčené, že na povrch vyplávajú aj nové diskreditačné informácie, čo nakoniec nevylúčil ani sám politik. A možno aj informácie závažnejšieho charakteru.

A to je do istej miery v poriadku. Kvantum dnes bezúhonných a dobrých ľudí má totiž za sebou obdobia z minulosti, na ktoré nie sú hrdí. Verejnosť však ruší čosi iné. Zatiaľ, čo väčšina takýchto ľudí žije s pokorou, Truban sa aj napriek tomu tituluje za nového politika s gloriolou a div nie človeka, ktorý má kľúče od novej epochy civilizácie.

Možno aj takto uvažovala Lucia Ďuriš Nicholsonová, keď o ňom napísala, že „ide o nevyspelého chlapca s prehnanými ambíciam.“

A mala pravdu.

— Tomáš Dugovič 

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...