Európska iniciatíva odstrašenia – snaha USA brániť nás?

Ilustračný obrázok (Zdroj: Pixabay.com)

Európska iniciatíva odstrašenia je program, ktorý prvýkrát predstavil vtedy ešte dosluhujúci prezident Barack Obama na samite NATO vo Varšave v roku 2016. A k jeho obsahu sa hlási aj nástupca v Bielom Dome, Donald Trump.

V stručnosti ho možno charakterizovať ako nástroj, pomocou ktorého má byť posilnená cudzia vojenská prítomnosť a súvisiaca armádna infraštruktúra v menších európskych krajinách, prevažne vo východnom krídle NATO, s cieľom odradiť Ruskú federáciu od možného útoku hrubou silou.

Postupné kroky, ktorými sa iniciatíva napĺňa, ale viac ako samotné Rusko odstrašujú domácich obyvateľov a vzbudzujú v nich nedôveru voči vlastným politickým reprezentantom. Koniec koncov, svedkami tohto scenára sme aj u nás na Slovensku.

Iný pohľad na celkový program nám môže poskytnúť identifikácia viacerých zvláštností a sporných bodov. Tu sú.

Na European Deterrence Initiative (EDI) americká administratíva dovedna schválila uvoľnenie takmer 6 miliárd dolárov. Toto správanie je v absolútnom rozpore s dávnejšími predstavami prezidenta Donalda Trumpa o tom, že európski spojenci by mali do svojej obrany investovať predovšetkým vlastné prostriedky (s čím možno iba súhlasiť). Vysvetliť to možno nevyspytateľnosťou lídra USA alebo stále silným vplyvom tamojšieho deep state.

Za druhé, hoci je u nás iniciatíva predostieraná ako záležitosť konsenzu v NATO (čo má navodiť dojem, že sme povinní rešpektovať právne záväzky v aliancii), v reále jeho mechanizmy obchádza a existuje v rovine bilaterálnych rokovaní a dohôd. Dohôd medzi USA ako veľmocou a malými štátmi. Myslieť si, že k nim budú Spojené štáty pristupovať ako k rovnocenným partnerom a výsledok prinesie obojstranný prospech, je nepochopením dejov vo svetovej politike.

Vnímať USA v pozícii obrovského porušovateľa medzinárodného práva ako najlepšieho garanta mieru v Európe, je škandalóznou vierou vo vlastnú neschopnosť a ignoráciou povojnovej histórie zahraničnej politiky “Strýčka Sama”.

Hlavný motivátor celého procesu, strach z Ruska, je tiež kapitolou samou o sebe. Najmä od vypuknutia krízy na Ukrajine, sa už nepohybujeme v rovine racionálnej opatrnosti a skepsy, ale chorobnej paranoje. Rusko má obrovský potenciál expanzie, no predovšetkým smerom dnu. Dnes nemá potrebu získavať nerastné suroviny, nové územie a ani vyvážať štátnu ideológiu – čo sú hlavné dôvody vedenia vojen.

Nie je náhoda, že najväčšími agitátormi v prospech EDI sú v našom prostredí ľudia, ktorí z amerických peňazí dlhodobo žijú a hecovaním vášní chcú dokázať nevyhnutnosť vlastnej profesnej existencie a obhájiť legitimitu zastaralého paktu NATO so Spojenými štátmi v tyle.

Je pravdou, že nežijeme v prostredí bez rizika a nemyslieť na vlastnú obranu sa môže časom vypomstiť, no i zbrojenie musí mať logiku, istú dôstojnosť a musí sledovať národné záujmy. Filozofia Európskej iniciatívy odstrašenia ide proti všetkým týmto aspektom.

— Tím Denník S

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Iránci si volia parlament

Iránci si volia parlament

V Iráne sa v piatok konajú parlamentné voľby, ktoré favorizujú konzervatívcov. O kreslo v 290-člennom parlamente sa uchádza..