Bihariovej návrhy na zriadenie „ministerstva pravdy“ sa nestreli s pochopením ani u vlastných. Progresívna politička je frustrovaná

Irena Bihariová (Zdroj: SITA)

Úrad pre ľudskoprávne problémy a na boj s dezinformáciami na internete. Aj takéto návrhy predkladá Irena Bihariová pri tvorbe volebného programu koalície strán PS/Spolu. Aj keď to znie ako sen progresívcov, dokonca ani vedenie spomínaných strán nie je s týmito nápadmi úplne stotožnené.

V Progresívnom Slovensku prebieha finalizovanie volebného programu. Svojou troškou si priala prispieť aj ľudskoprávna aktivistka Irena Bihariová. Podľa vlastných slov trávila mesiace prácou na jej blízkych programových oblastiach a najvýraznejším výstupom z tejto snahy je plán na zriadenie ľudskoprávneho a „antidenzinformačného“ úradu.

Vyzerá to však tak, že jej práca sa nestretla s veľkou podporou vo vlastnej strane a ani u koaličného partnera Spolu. Napriek „milej a konštruktívnej atmoške,“ sa po straníckom stretnutí cítila „sklamaná, frustrovaná, zbytočná…“

Obrana demokracie?

Biháriovej predstava hovorí o zriadení novej inštitúcie, ktorá by mohla slobodne konať v dôležitých oblastiach bez „hádzania polien pod nohy“ od Úradu vlády SR. Zaoberať by sa mala obranou demokracie, Rómov, LGBT či iných menšín.

Fantázii sa medze nekladú a nápady sa teda hrnuli ďalej. V spomínanom úrade by poslankyňa chcela aj zložku na boj s dezinformáciami.

Tento nápad podľa nej privítajú novinári a aktivisti, ako „Jakub Goda, Tomáš Kriššák, Filip Struhárik, Daniel Milo, či Vladimír Šnídl.“ Zhodou okolností všetko ľudia len z jedného svetonázorového spektra.

Ministerstvo pravdy?

Takýto úrad však znie ako karikatúra slobody prejavu. Nie je to pritom žiadna novinka, keď sa v našich končinách ľudia z pozície moci snažia ovládať masy a určovať, čo je pravda. Podobnú situáciu sme tu totiž už mali pred rokom 1989 a mnohokrát predtým.

Kto zaručí objektívnosť tohto úradu, pokiaľ pôjde o názory v kontroverzných spoločenských témach? Alebo sa nepohodlné správy jednoducho budú označovať za dezinformácie? Hrozba zneužitia takéhoto „ministerstva pravdy“ aj na politický boj je jednoducho príliš veľká a treba ho preto odmietnuť v zárodku.

— Juraj Orolín 

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...