Žiadni migranti? Žiadne fondy! Macron znova prišiel s „bohovským“ nápadom

Francúzska vlajka (Zdroj: pixabay.com)

Problémy s migráciou sa ešte koncom júla rozhodli znova riešiť ministri vnútra a zahraničných vecí členských krajín EÚ na stretnutí v Paríži. 14 štátov po rokovaniach schválilo plán na prerozdelenie migrantov zachránených v Stredozemnom mori. S tým však nesúhlasí slovenský rezort diplomacie a podľa opozičného poslanca Martina Klusa (SaS) si týmto Európa pod vedením Francúzska „strieľa opäť do vlastnej nohy“.

Taliansko samotné sa na prerozdeľovaní podieľať nebude. Zo štrnástich krajín, ktoré plán podporili sa ich len 8 zaviazalo, že bude aktívne spolupracovať na stabilnom mechanizme. Ten by mal Európskej komisii umožniť reagovať na požiadavky ôsmich štátov a umožniť prerozdeľovanie migrantov na základe princípu solidarity.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron po rokovaniach neposkytol žiadne detaily dohodnutého plánu. Do programu sa popri Francúzsku aktívne zapoja aj Chorvátsko, Fínsko, Írsko, Litva, Luxembursko, Nemecko a Portugalsko.

Zvyšných 6 štátov, ktoré mali francúzsko-nemecký plán na samite v Paríži podporiť, Macron nemenoval.

Varovný signál

Francúzsky prezident pohrozil, že krajiny, ktoré nebudú ochotné podieľať sa na prerozdeľovaní migrantov prichádzajúcich do Európy, nebudú mať podporu Paríža pri čerpaní štrukturálnych fondov Európskej únie.

Macron totiž údajne nechce skončiť len pri dobrovoľnom prerozdeľovaní migrantov. Ďalším krokom má byť vraj snaha o to, aby si toto bremeno solidárne rozdelili všetky členské krajiny EÚ.

Taliansko, ktoré momentálne najviac trpí náporom prichádzajúcich migrantov, sa na júlovom samite v Paríži ani nezúčastnilo. Minister vnútra a predseda antiimigračnej Ligy Severu Matteo Salvini len na Twitteri v taliančine napísal, že Taliansko neprijíma rozkazy. „Ak chce Macron diskutovať o migrantoch mal by prísť do Ríma,“ odkázal do Elyzejského paláca.

Európa si strieľa do vlastnej nohy

Slovenské ministerstvo zahraničných vecí v tejto súvislosti vyhlásilo, že skutočnými riešeniami migračného problému v Stredomorí sú celkom iné postupy. S tým súhlasí aj opozičný poslanec Martin Klus (SaS).

„Európa si pod kuratelou Francúzska strieľa do vlastnej nohy,“ píše Klus v úvode svojho facebookového statusu. Podľa neho je prvoradý naopak „boj proti prevádzačom, ale aj odrádzanie ľudí od riskantnej cesty cez more a pomoc krajinám pôvodu a tranzitu“ migrantov.

„Roky recyklovaný nezmysel s prerozdeľovaním, je s týmito postupmi v úplnom rozpore, ako uvádza aj naše MZVaEZ. Pôsobí totiž ako ‚nový stimul pre nelegálnu migráciu navodením zdania, že otvárame brány ľuďom len preto, že sa rozhodli riskovať vlastný život a preplaviť sa cez Stredozemné more‘,“ odvoláva sa Klus na reakciu slovenskej diplomacie.

Ministerstvo zahraničných vecí opakovane vyhlasuje, že Slovensko má záujem na nájdení riešenia všetkých aspektov migračnej problematiky, a to nielen v centrálnej časti Stredomoria, na ktorú sa zameriava francúzska iniciatíva.

Opozičný poslanec v závere svojho statusu pripomína, že na vlaňajšom júnovom samite EÚ bolo schválené vytvorenie takzvaných „regionálnych platforiem pre vylodenie“ mimo EÚ.

„Prečo EÚ opäť nerešpektuje svoje vlastné rozhodnutia a čo konkrétne napr. štrnásti ‚ochotní prerozdeľovači‘ na čele s Nemeckom a Francúzskom urobili preto, aby sa tento plán konečne realizoval?“ pýta sa Klus.

— Tomáš Pilz  

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...