Ako to je s drogami Michala Trubana?

Michal Truban (Zdroj: SITA)

Predseda Progresívneho Slovenska v posledných dňoch musel vysvetľovať svoju minulosť v spojení s drogami. Liberálni komentátori, médiá a sám Truban z udalosti urobili „jeden joint na výške“. Tým by bol „prípad uzavretý“. No informácie ktoré sa dostali na verejnosť v posledných dňoch ukazujú na viac ako jeden joint.

 
Vo videu, o ktorom sme čitateľov už skôr informovali, dáva Truban prednášku na neznámu tému. Vysvetľuje v nej študentom, čo ho drogy naučili. Formulácia teda napovedá, že edukačnú funkciu neplnil asi len jeden nevinný joint. To by bolo v poriadku. No na zamyslenie je predstava, že predseda druhej najsilnejšej strany dáva prednášky na pozitívne účinky drog na vedenie biznisu. Teda, aspoň tak to z úryvkov kázne vyzerá.

Verzia liberálov

To sa na míle vzďaľuje od dymovej clony, ktorú vypustili do priestoru liberáli. Samozrejme, verzia Roberta Fica so zverejnenými časťami Kočnerovej komunikácie, ktorá mala slúžiť ako zásterka Trubanovho problému s drogami, je rovnako pritiahnutá za vlasy.

Je však minimálne na zamyslenie sa, že vo vysokej politike existujú kádre glorifikujúce užívanie drog a rovnako tak, že táto glorifikácia zostala účelovo prehliadnutá väčšinou mainstreamových médií. 

Voliči

Voliči PS-SPOLU zrejme nemajú problém s drogami, či ich legalizáciou. Problémom snáď bude ostatná časť obyvateľstva, ktoré takúto politiku nepodporuje. Oprávnene. Drogy by určite nemali byť legálne a určite by nemali byť propagované na verejnosti. A už tobôž nie predsedom strany, ktorá hlása nástup novej, slušnej generácie politikov.

Samozrejme, na Slovensku máme väčšie problémy ako drogy Michala Trubana. No je na zváženie, prečo sú niekoho problémy účelovo zamietnuté pod koberec, prípadne marginalizované.

Kým koaliční politici by v podobnom prípade mali na „krku“ stádo rozzúrených novinárov a ulica by požadovala ich odstúpenie, v prípade Trubana aj pri jasnom dôkaze, že sa nešlo o „jeden joint na výške,“ je táto deravá verzia podporená a zamietnutá. Nehovoriac o propagácii drog smerom navonok, čo môže byť klasifikované aj ako trestný čin.

Drogy v politike

Nikto z tradičných politikov nie je úplný svätec. Ružové okuliare dolu, drogy boli, sú a aj budú súčasťou politického života, tak ako aj spoločenského.

Avšak, jedna vec je užívať ich v súkromí za zavretými dverami a druhá vec je propagovať ich ako vplyvný „biznis guru“, ktorého návykové látky vlastne obohatili. Pretože, to že ľudia užívajú drogy, neznamená, že je to prospešné pre spoločnosť. A v ideálnom svete by politici mali v prvom rade robiť veci pre spoločnosť prospešné.

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...