Coca Cola spustila kampaň na podporu LGBT práv Maďarsku. Vládnemu poslancovi už došla trpezlivosť

Budapešť v noci (Zdroj: pixabay.com)

Pri príležitosti konania hudobného festivalu Sziget spustila firma Coca Cola v uliciach maďarskej metropoly novú kampaň na podporu sexuálnych menšín. Hoci jej obsah nabáda k všeobecnej tolerancii, nie každý je ním nadšený. Kritikou nešetril ani politik István Boldog z Orbánovho Fideszu a občanov vyzval na bojkot svetoznámej značky.

„Dokým tieto provokatívne plagáty z Maďarska neodstránia, nebudem konzumovať ich produkty! A žiadam o to všetkých,“ vyzýva Boldog odkazujúc na predmetné citylighty (reklamné pútače na zastávkach MHD či železničných staniciach).

Tie pribudli do koloritu mesta na podporu najväčšieho hudobného podujatia v krajine, ktoré začína dnes a ktorého krédom pre aktuálny ročník je práve ‚Revolúcia v láske‘ – Love Revolution.

Na plagátoch pritom možno vidieť smejúci sa pár homosexuálnych mužov v objatí a na spodku heslo „Nula cukru, nula predsudkov.“ Jeden z nich pritom drží v ruke sklenenú fľašu bezkalorického nápoja Coca Cola Zero.

Politik v tom nie je sám

V pomerne konzervatívnom Maďarsku sa proti ideologickej nadpráci nápojovej spoločnosti zdvihol odpor aj v radoch bežných občanov. Tí proti najnovším krokom Coca Coly spustili internetovú petíciu, ktorú od soboty podpísalo viac ako 35,000 ľudí.

„Začneme bojkotovaním Coca-Coly. V našej petícii žiadame o pomoc pri odstraňovaní plagátov čo najskôr a pri obmedzovaní homosexuálnej lobby zameranej na deti, rodiny a spoločnosť ako celok,“ píše sa v stanovisku organizátorov.

Nesúhlas tiež vyjadrili aj niektoré médiá. Pravicový portál Pesti Srácok si pri pohľade na túto kauzu myslí, že ide o „obliehanie“ a homosexuálnej reklame sa podľa neho už „nedá vyhnúť.“

Korporácia sa bráni

„Veríme, že heterosexuáli aj homosexuáli majú právo milovať osobu, ktorú chcú, tak, ako chcú,“ uviedla Coca Cola vo svojom vyhlásení a dodala, že Sziget svojou filozofiou reflektuje jej základné princípy.

Na jej stranu sa však postavili aj iní. „Celá vládna propaganda je postavená na konflikte a potrebujú nepriateľa. Po Európskej únii, migrantoch, mimovládkach a dokonca bezdomovcoch, to teraz môžu byť LGBTQ ľudia,“ myslí si Tamás Dombos z ľudskoprávnej skupiny Háttér, hoci Fidesz ako celok Boldogove výzvy na bojkot nepodporuje.

Napriek tomu, že sa v otázkach týkajúcich sa sexuálnych menšín pomalým tempom liberalizuje aj maďarská spoločnosť, presadenie požiadaviek, ktoré sú na Západe normou, je ešte stále v nedohľadne, čomu napomáha aj konzervatívna vládna garnitúra. Podľa prieskumu agentúry Pew Research z roku 2017 napríklad legalizáciu homosexuálnych manželstiev podporuje iba 27% obyvateľov.

— Tomáš Dugovič

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...