Muži oblečení za ženy čítajú deťom rozprávky. Chlapec tancuje v gay bare. „Homosexuálne práva“ začínajú v USA narážať na odpor

Desmond Napoles na New York City Pride March (Zdroj: Yana Paskova/Getty Images)

Spojené štáty patria ku krajinám, v ktorých sa LGBT+ komunita teší všetkým slobodám aj mimoriadnej tolerancii väčšinovej spoločnosti, ale trend sa tento rok otočil. Vyplýva to z výročného prieskumu americkej Homosexuálnej a lesbickej aliancie proti znevažovaniu (GLAAD), v ktorom sa uvádza, že stále menej mladých Američanov toleruje LGBT ľudí.

Ilustrované príbehy o rodine s dvomi matkami pre druhákov či lekcia v knihe pre štvrtákov z obdobia americkej zlatej horúčky venovaná kočišovi Charleymu Parkhurstovi, ktorý sa narodil ako žena, ale žil ako muž. To sú podľa agentúry Reuters iba časti z toho, čo sa deti v stále viacerých amerických školách učia podľa osnov s označením K-12.

Ministerstvo školstva v Kalifornii napriek protestom konzervatívnych rodičov schválilo ďalšie doplnenie týchto osnov a odporúča štátnym školám, aby podľa neho učili. Takéto osnovy sú v Kalifornii dané zákonom od roku 2011.

V januári sa k uzákoneniu týchto osnov pridal aj štát New Jersey. Stal sa tak druhým po Kalifornii, kde sa podľa nich študenti učia, ale v New Jersey len na druhom stupni a stredných školách. Podobne uvažujú aj v Colorade, kde je guvernérom Jared Polis, ktorý je prvým americkým guvernérom, čo otvorene priznáva, že je homosexuál.

Povinne o LGBT

„Našim cieľom bolo začať učiť histórii, ktorá sa týka všetkých,“ tvrdí Brianna Buentellová, členka Snemovne reprezentantov za štát Colorado, ktorá sa podieľala na tvorbe zákona.

Podľa normy budú musieť stredoškoláci v Colorade povinne absolvovať školské kurzy o inklúzii LGBT ľudí, aby mohli úspešne ukončiť štúdium. O povinnom zavedení osnov K-12 uvažujú aj v štátoch Illinois a New York.

Napríklad vedenie školského obvodu v meste San Juan neďaleko Los Angeles usporiadalo búrlivú debatu s rodičmi, ale napriek kritike a medializovaným protestom boli osnovy na nasledujúci školský rok 2019/2020 v apríli prijaté.

Čo na to rodičia

„Mala by som byť prvá, kto bude (moje deti) učiť o týchto veciach,“ uviedla pre Reuters Jenica Williamsová, 34-ročná matka dvoch synov zo San Juan. Williamsová sa podobne ako ďalší rodičia obáva, že jej deti budú čítať knihy o transgender ľuďoch v prvej alebo druhej triede ešte pred tým, ako bude mať ona možnosť hovoriť s nimi o pohlaví a sexualite doma.

Na druhej strane 30-ročná Emily Vadenová, ktorej 5-ročný syn sa narodil ako dievča takéto opatrenie obhajuje ako dobrý nápad. Podľa nej sa jej dieťa začalo „takmer okamžite správať ako iné pohlavie“.

Vadenová tvrdí, že krátko potom, ako začala jej dcérka rozprávať, sa o sebe vyjadrovala ako o chlapcovi. Chcela nosiť chlapčenské oblečenie aj účes. Vzdelávanie o LGBT komunite na školách podľa Vadenovej pomôže znížiť vysokú mieru depresií a samovrážd u trans detí a tínedžerov.

Trans-rozprávky pre deti

Osnovy, ktoré učia žiakov a študentov nielen o histórii LGBT komunity, nie sú v tejto súvislosti jediné, čo vzbudzuje obavy mnohých rodičov o to, čo sa ich deti dozvedajú počas vyučovania. 

V štátoch južnej a strednej časti USA, ktoré sú známe svojim konzervatívnym prístupom k politike a menšinám vrátane LGBT, vyvolávajú pobúrenie aj takzvané „Drag Queen story hours“, čo sa dá preložiť ako „Hodiny príbehov s drag queen“. (pozn. red.: Drag Queen je väčšinou muž, prezlečený a nalíčený ako veľmi vyzývavá žena, nemusí ale ísť o homosexuála či trans-osobu).

Počas týchto akcií čítajú „drag queen“ deťom rozprávky a oboznamujú ich so životom LGBT komunity. Spoluzakladateľ týchto akcií v New Yorku, Jonathan Hamilt, pre BBC uviedol, že ich organizácia eviduje za minulý rok zvýšený počet akcií v konzervatívnych štátoch USA, a to nielen v mestách, ale aj vo vidieckych oblastiach.

Podujatia v tomto duchu sa začali ešte v roku 2015 v kalifornskom San Franciscu a odvtedy sa rozšírili nielen do konzervatívnych štátov USA, ale aj do celého sveta. Protesty proti šíreniu vzdelávania o LGBT komunite tak môžeme sledovať napríklad aj vo Veľkej Británii.

Deti ako vzory pre LGBT komunitu

Možno aj rozprávky čítané mužmi prezlečenými za ženy či osnovy, ktoré učia deti o histórii LGBT a známych transsexuáloch, doviedli niektoré deti až k tomu, že sa z nich na sociálnych sieťach stali akési celebrity obdivované a takmer uctievané LGBT komunitou a jej sympatizantami.

Jedným z príkladov je Desmond Napoles, ktorý je známy skôr pod prezývkou „Desmond Is Amazing“ teda Desmond je úžasný. Tento, iba 11-ročný chlapec, ktorý otvorene vyhlasuje, že je homosexuál, sa prezlieka za ženu a fotí sa tak na sociálne siete, kde ho sleduje vyše 200-tisíc ľudí. Desmondova matka tvrdí, že jej syn o svojej sexuálnej orientácii vedel už vo dvoch rokoch. Chlapec na seba upozornil nedávno, keď v klube pre homosexuálov v New Yorku tancoval prezlečený za dievča, pričom mu návštevníci klubu dávali (ako striptérke) peniaze.

Jeho rodina tiež bola niekoľkokrát v hľadáčiku polície, pretože viacerí ľudia opakovane volali na úrad pre ochranu detí, keď sa Desmond objavil v reklame na dúhové tenisky mierenej na LGBT komunitu pred začiatkom Pride v New Yorku. Kritici vtedy vinili matku z toho, že dieťa necháva zneužívať na pedofíliu. Polícia niekoľkokrát predvolala aj Desmonda, ale zatiaľ nepotvrdila, že by bol obeťou pedofílie.

Ešte väčší odpor vyvolala v konzervatívnych kruhoch fotografia iba 10-ročnej Kanaďanky Nemis Quinn Mélançon-Golden, známej pod prezývkou „Queen Lactacia“. Malá „Kráľovná Laktácia“, ktorá je považovaná za najprominentnejšiu kanadskú drag osobnosť, je na snímke s nahým víťazom programu RuPaul’s Drag Race, ktorému genitálie zakrýva iba kúsok látky.

Podpora klesá

Napriek snahám o zavedenie povinných hodín výuky o LGBT, či čítaniu rozprávok mužmi v ženských šatách, klesá medzi mladými Američanmi tolerancia voči členom tejto komunity. Vyplýva to z prieskumu, ktorý každoročne uskutočňuje americká Homosexuálna a lesbická aliancia proti znevažovaniu (GLAAD).

Nová štúdia GLAAD, z ktorej cituje aj portál Newsweek, ukazuje, že Američania vo veku od 18 do 34 rokov akceptujú LGBT ľudí stále menej.

Zistením, že člen rodiny je homosexuál, by bolo podľa tohtoročnej štúdie veľmi alebo čiastočne znepokojených 36 percent opýtaných. Ešte vlani to pritom bolo len 29 percent.

39 percent účastníkov prieskumu by bolo podľa výsledkov rovnako znepokojených, keby sa ich dieťa malo v škole učiť o histórii LGBT komunity, čo je takmer o 10 percent viac ako minulý rok. Štúdia bola robená online na vzorke 1 970 opýtaných. Od väčšej akceptácie inakosti mladých Američanov možno odrádza v posledných rokoch stále silnejšie „tlačenie na pílu“ pri ochrane práv LGBT komunity v USA. Príkladom je štyri roky stará smernica umožňujúca štátu New York, aby udelil pokutu až do výšky 250-tisíc dolárov každému, kto transrodovú osobu opakovane a úmyselne označí nesprávnym zámenom.

— Tomáš Pilz

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...