Dva masakre v USA. Strelec chcel zabíjať Hispáncov

Ilustračný obrázok (Zdroj: Pixabay.com)

Brutálne útoky v štátoch Texas a Ohio si vyžiadali spolu až 30 obetí. Reakcie na seba nenechali dlho čakať a incident sa už dostal do politickej roviny.

Patrick Crusius, 21 ročný študent, bol identifikovaný ako strelec v texaskom El Pase. Zaútočiť mal puškou v obchodnom dome Walmart. Zabil viac ako 20 ľudí, po príchode bezpečnostných zložiek sa vzdal a teraz mu hrozí trest smrti za masovú vraždu a terorizmus.

Polícia tiež predpokladá, že je autorom štvorstranového dokumentu, ktorý niekto uverejnil 20 minút pred útokom na internetovú stránku 8chan a je spájaný so spomínaným mladíkom.

V danom texte sa autor hnevá na migrantov a desí sa toho, že by sa Texas by sa pre nárast hispánskej populácie, ktorá zvykne voliť ľavicovo, mohol stať baštou demokratickej strany. Podotýka však, že republikánska strana je rovnako zlá, pretože jej členovia podporujú veľké korporácie, ktoré rovnako privádzajú do krajiny viac migrantov.

Druhý incident

Niekoľko hodín na to došlo k útoku v Daytone v štáte Ohio. Strelec, 24-ročný Connor Bretts, si pre svoj útok vybral centrum mesta, kde sa nachádza veľké množstvo barov a klubov. Jeho útok si vyžiadal 10 obetí predtým, než ho prichodiaca polícia zastrelila. Medzi obeťami bola aj útočníkova sestra.

Ani v tomto prípade nie je známy motív streľby. Polícia predbežne vylúčila, že by bol útok politicky či rasovo motivovaný. Vládne zdroje pre CNN povedali, že páchateľ sa mal zaujímať o zabíjanie ľudí.

Zbrane, či rodina bez otca?

Podobné brutálne incidenty už pravidelne vyvolávajú v Spojených štátov búrlivú debatu medzi odporcami a zástancami zbraní, ergo druhého dodatku ústavy.

Sherrod Brown, senátor z radov demokratov, po útokoch apeloval na kongres, aby sa sprísnili pravidlá pri kúpe zbraní. Zdôrazňuje tiež potrebu kontroly minulosti potenciálnych kupcov, ktorá by v niektorých prípadoch mohla odhaliť nekalé úmysly.

Senátor a republikán Rob Portnam zase tvrdí, že problém leží niekde inde. Poukazujúc na širšie mentálne problémy, naznačuje, že ho treba hľadať „hlbšie“.

Mnohí ľudia vidia problém v zbraniach samotných, avšak objavujú sa názory, ktoré tvrdia, že koreň  problému je inde. Niektoré štúdie totiž poukazujú na „komplexné ale alarmujúce prepojenie medzi rozbitými rodinami a masovými strelcami.“ Bývalý republikánsky senátor z Pensylvánie Rick Santorum tiež zastáva podobný názor. „Kontrola zbraní je niečo, čo musíme prediskutovať,“ tvrdí, avšak dodáva, že je tu ďalšia vec, o ktorej sa musí rozprávať. Tou má byť práve fakt, že množstvo strelcov pochádza z prostredia rodín bez otca.

— Juraj Orolín

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...