Technická univerzita v Holandsku bude do práce prijímať dočasne iba ženy. Mužov na nej vraj pôsobí priveľa

Ilustračný obrázok (Zdroj: Pixabay.com)

Univerzita v holandskom Eindhovene vzhľadom na výrazný nepomer medzi pohlaviami zamestnancov na výskumných pozíciách mení svoju náborovú politiku. 150 voľných postov bude po dobu 18 mesiacov prístupných iba ženským adeptkám. Ide o ďalší sporný prípad pozitívnej diskriminácie.

Rozhodnutie spred pár týždňov dočasne sťažiť prístup mužom bolo výsledkom dlhodobejších úvah. „Už skôr sme sa pokúšali čeliť nízkemu podielu žien medzi vedcami,“ skonštatoval rektor Frank Baaijens.

„Je dlho známe, že rozmanitá pracovná sila podáva lepší výkon. A to vedie k lepším stratégiám, väčšiemu množstvo kreatívnych nápadov a rýchlejšej inovácii,“ dodáva šéf univerzity.

Iniciátori nápadu si od novej filozofie prijímania sľubujú väčšiu angažovanosť zamestnankýň. Podľa ich mienky ženy v minulosti kariéru vo vedeckom sektore ani neskúšali, pretože mali obavy, že by sa v ňom nepresadili.

Konečným cieľom je dosiahnuť rodový pomer 50:50. Stav v súčasnosti je totiž taký, že ženy tvoria medzi profesormi 16%, medzi docentmi 15% a odbornými asistentmi takmer tretinu, 29%.

Záujemkyne sa snažia prilákať aj atraktívnym grantom vo výške 100,000€, ktoré môžu využiť pre svoj vlastný výskum a zabezpečený im bude aj špeciálny mentorský kurz.

Zákaz prijímania mužov však nemá absolútnu povahu. Pokiaľ sa podľa vyjadrení školy po pol roku na konkrétnu pozíciu nenájde žiadna žena, môže byť posunutá aj opačnému pohlaviu a mužovi môže byť ponúknuté miesto aj vtedy, ak by šlo o skutočne špičkového odborníka.

Kritici nového opatrenia však upozorňujú, že takýto nepomer je z titulu väčšieho záujmu mužov o technické vedné smery prirodzený a jeho umelé prepisovanie v podobe uprednostňovania žien zníži kvalitu najvyššieho vzdelávania. Kľúčové pri rozhodovaní koho do pracovného pomeru prijať a koho odmietnuť by vraj mali byť iba poznatky či pracovné skúsenosti a nie pohlavie.

Technickú univerzitu v Eindhovene aktuálne navštevuje zhruba 12,000 študentov a podľa rebríčka ide o tretiu najkvalitnejšiu vzdelávaciu ustanovizeň v krajine.

— Tomáš Dugovič

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Iránci si volia parlament

Iránci si volia parlament

V Iráne sa v piatok konajú parlamentné voľby, ktoré favorizujú konzervatívcov. O kreslo v 290-člennom parlamente sa uchádza..