Mečiar sa vracia. Možno s Harabinom

Vladimír Mečiar (Zdroj: SITA)

Nové politické strany na Slovensku rastú ako huby po daždi. A teraz asi zapršalo poriadne. Uchádzať sa o hlasy voličov chce aj bývalý premiér Vladimír Mečiar.

Bývalý trojnásobný premiér Vladimír Mečiar plánuje vo svojich sedemdesiatich siedmych rokoch návrat do politiky. V rozhovore pre Plusku povedal, že chce prísť s novou stranou. Nebude však zakladať úplne nový subjekt, ale zmení názov a stanovy staršej strany. Stať by sa tak malo už v priebehu týždňa.

V súčasnosti nie je známe, či bude expremiér aj volebným lídrom. „Možno to vyvrcholí tak, že budem niekde na 150. mieste na kandidátke, možno na prvom alebo druhom a možno nebudem vôbec,“ povedal Mečiar.

Tvrdí však, že v kolektíve majú dostatok šikovných ľudí. Spoluprácu nevylúčil napríklad ani so Štefanom Harabinom, neúspešným kandidátom na prezidenta SR.

Potenciálni partneri

Na otázku, či by si vedel nájsť partnera v súčasnej koalícií, odpovedá bývalý premiér odmietavo. Mečiarov názor je taký, že Smer priveľmi spyšnel a stratil spojenie s realitou, Ficove kontakty na Kočnera alebo Bašternáka ho zase vylučujú z politiky. V prípade Danka mu vadí skutočnosť, že išiel do vlády s maďarskou stranou. Tým podľa neho „charakter slovenskej národnej strany zrušil.“

Rád by naopak spolupracoval s národnými a slovenskými stranami, čo je podľa jeho slov komplikované. Na rokovania údajne pozval 15 pronárodných strán, na ktoré prišli zástupcovia z ôsmych a dohodnúť sa dokázal len s troma. A všetko to boli viac-menej mikrostrany.

Predstaviť by si nevedel ani spojenectvo s Kotlebovou ĽSNS. Podľa slov Mečiara mávajú kotlebovci aj „dobré námety, ale nevie, čo robiť.“

Preto sa expremiér rozhodol založiť niečo vlastné. Chýba tu podľa neho projekt, „ktorý by to zobral z iného konca a robil by to inak.“ Či sa však bude jeho subjekt skutočne nejako odlišovať od zvyšku týchto strán, to ukáže len čas.

Vladimír Mečiar plánuje ozrejmiť bližšie informácie začiatkom septembra a kandidátku až v novembri. Prezradiť aspoň nejaké mená odmietol. Ale tvrdí, že keď príde čas, títo ľudia predstúpia a predstavia sa sami.

—  Juraj Orolín

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...