Dobré správy z Indie: Tigre sa možno podarí zachrániť

Tiger (Zdroj: Pixabay.com)

Popri záplave informácií o katastrofálnych následkoch ľudskej činnosti na stav prírody sa z času načas objavia aj dobré správy. Jednou z nich je najnovšia štúdia indickej vlády, podľa ktorej v krajine za uplynulé roky výrazne vzrástol počet tigrov žijúcich vo voľnej prírode.

Populácia tigrov žijúcich v Indii sa za uplynulých 12 rokov takmer zdvojnásobila. Podľa oficiálnej štúdie žilo v indických lesoch v roku 2014 už len 2226 tigrov. Dnes je týchto ohrozených zvierat takmer 3 000. To však stále nie je ani zďaleka dosť na oslavy, keďže začiatkom 20. storočia žilo v Indii viac ako 100-tisíc tigrov.

Ľudia takmer vyhladili tigre v Indii za jediné storočie, čo v roku 2010 viedlo k zvolaniu konferencie dvanástich krajín, v ktorých prirodzene žijú. V tom čase prežívalo v krajine už iba

1 700 týchto šeliem.

Na „tigrom“ samite v Petrohrade sa vtedy tucet krajín zaviazalo, že do roku 2022 zdvojnásobia počet tigrov žijúcich na svojich územiach. India by tento záväzok mohla splniť ešte pred termínom.

Hľadanie rovnováhy

Sčítanie tigrov na indickom území sa robí každé štyri roky na ploche viac ako 380-tisíc kilometrov štvorcových, čo je sedemnásobok územia Slovenskej republiky. Pri vyhodnocovaní odborníci používajú viac ako 350-tisíc snímok z fotopascí rozmiestnených v prirodzenom prostredí tigrov. Najnovšie sčítanie z minulého roka a jeho vyhodnotenie trvalo 15 mesiacov.

Podľa indického premiéra Narendru Módího je postupné zvyšovanie populácie tigrov „historický úspech“ v snahách o záchranu životného prostredia. Nové sčítanie ukazuje, že ich počet sa v Indii zvýšil vo väčšine regiónov, kde prirodzene žijú.

Predseda vlády ďalej uviedol, že za uplynulých 5 rokov sa v Indii zväčšila aj plocha zalesnenia krajiny a zároveň vzrástol aj počet chránených území. „Musím v našej politike a ekonomike zmeniť debatu o ochrane prírody,“ uviedol Módí s tým, že je nutné nájsť rovnováhu medzi rozvojom a životným prostredím.

Druhá strana mince

Portál magazínu Forbes však upozorňuje na ďalšie výsledky sčítania, ktoré už nie sú také povzbudivé. Napriek nárastu populácie sa v Indii totiž rapídne zmenšila plocha, kde tigre žijú. Ešte v roku 2014 to bolo takmer 90-tisíc kilometrov štvorcových. Koncom minulého roka už len 40-tisíc km².

Autori štúdie argumentujú tým, že zmenšenie plochy súvisí s tým, že v roku 2014 nemali ešte tak dobre zmapované teritóriá tigrov a teraz už vedia presnejšie určiť miesta, kde sa tieto šelmy pohybujú.

Štúdia indických vedcov však ďalej ukazuje, že tigre sa v Indii začali rozširovať aj na územia, ktoré v predošlých prieskumoch neobývali. „Nové plochy, ktoré tigre kolonizovali, predstavujú 25-tisíc km²,“ píšu autori štúdie.

Od roku 1973 funguje v Indii „Project Tiger“. Aj vďaka nemu sa počet rezervácií určených pre tieto mačkovité šelmy od vtedy zvýšil z deviatich na súčasných 502 rezervácií.

S rozširovaním území tigrov žiaľ stále dochádza k stretom s ľuďmi a napriek sprísneným zákonom predstavujú hrozbu aj pytliaci. V neposlednom rade tigre ohrozuje aj zmena klimatických podmienok, ktorá ich spolu s ľudskou činnosťou pripravuje o ich prirodzené prostredie.

—  Tomáš Pilz

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...