Budeme mať rok voľna? Návrh progresívcov zdvíha obočia v SaS

Richard Sulík (Zdroj: SITA)

Progresívne Slovensko navrhuje zaviesť dlhodobé voľno pre pracujúcich, ktoré by mohlo trvať až jeden rok. To sa však nepozdáva ich liberálnym „kolegom“ z SaS, podľa ktorých by takáto politika viedla k obrovskému zaťaženiu štátnej pokladnice. Opäť sa teda ukazuje, že nie je liberál ako liberál.

Dlhodobé voľno, takzvaný „sabatikal“, by sa mal pohybovať v rozmedzí od 6 až 12 mesiacov. Progresívci tvrdia, ž vďaka nemu by zamestnanci predchádzali vyhoreniu, mohli by sa sústrediť na osobný rast alebo si zvyšovať kvalifikáciu. Právo dohodnúť sa so zamestnávateľom na tomto voľne by mal zamestnanec, ktorý je aspoň 10 rokov poistený v nezamestnanosti v Sociálnej poisťovni. Následne by počas čerpania spomínaného voľna poberal 50-percent svojej hrubej mzdy, teda približne 70-percent čistej mzdy.

Takto to aspoň opisuje Michal Páleník, odborník na sociálne témy pre stranu PS. „Ak ste 10 rokov pracovali, platili odvody, môžete sa so zamestnávateľom dohodnúť, že pôjdete na 6 až 12 mesiac na sabatikal,“ vysvetľujú progresívci. Následne by sa pracovníkovi posunul vek odchodu do dôchodku o čas strávený na dlhodobej dovolenke.

Kto to zaplatí?

Podľa Páleníka by takéto dlhodobé voľno malo neutrálny vplyv na verejné financie. Nemyslí si to však SaS, ktorá hnutiu progresívcov pripomína, že „by nemalo hovoriť len o výhodách, ale aj nákladoch.“

Sulíkovci tvrdia, že vymýšľať nové sociálne dávky alebo úľavy je síce ľahké, avšak omnoho väčším problémom je tvoriť opatrenia, ktoré by rozširovali bohatstvo v spoločnosti.

Ako alternatívu navrhujú nájsť iné opatrenia proti vyhoreniu zamestnancov. Podľa SaS by však mali byť menej kontroverzné, ako „ročné voľno platené z deficitu Sociálnej poisťovne“.

Súčasný návrh z dielne PS rozhodne nevyzerá, že by bol finančne neutrálny. Môže im však priniesť priazeň niektorých ľavicových voličov.

Naopak, spor ukazuje na iné hodnotové zakotvenie pravicových liberálov zo sasky a ľavicovo naklonených progresívcov, ktorí sú k politike prerozdeľovania bohatstva naklonení.

Obe strany pritom súperia o sociálne liberálneho voliča, ktorý si praje viac práv pre sexuálne menšiny, dostupnosť umelých interrupcií či mäkkých drog. Bude zaujímavé sledovať, či v blízkej dobe vo vzťahu saskárov a progresívcov prevážia ich početné hodnotové prieniky alebo ich nemenej významné odlišnosti.

—  Juraj Orolín

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...