Vraj sa bál o Smer. Čo hovoria úniky z Kočnerovej komunikácie?

Marian Kočner (Zdroj: SITA)

Denník N dnes zverejnil časti rozšifrovaných konverzácií Mariana Kočnera s jeho blízkym okolím. Opiera sa tiež o výpoveď policajta analyzujúceho Kočnerovu komunikáciu. Zverejnenie útržkov konverzácií prišlo v čase, kedy súd rozhodol, že sa tieto dôkazy budú čítať ako dôkazový materiál až v septembri. A tiež po tom, ako kľúčový svedok Peter Tóth neprišiel na pojednávanie. Ako dôvod uviedol strach o svoju bezpečnosť, keďže jeho identita bola prezradená v podobnom úniku. Odhliadnuc od nedostatku profesionality polície, právnikov a médií lačných po senzácii, zverejnená komunikácia poukazuje na vážne skutočnosti.

Prokurátor Ján Šanta sa počas posledných pojednávaní v kauze zmenky pýtal Pavla Ruska na pojmy  „slintoš“ a „slinoviny“. Tú istú otázku sa opýtal aj Štefana Ágha. Ako vysvitlo, išlo o Pavla Ruska a dokumenty ním podpísané. Prokurátor tiež narážal na rozšifrovanú komunikáciu. V nej sa Kočner pýta Ágha  na „papier na ktorý sme robili slinoviny “.  Pokiaľ teda Kočner nemal s Ruskom iný biznis, na ktorý potreboval papier určitého roku výroby, tak pravdepodobne ide o jeden z hlavných dôkazov o nepravosti zmeniek.  

Bödör

Daniel Lipšic v posledných dňoch otvoril tému organizovanej skupiny sudcov a policajtov kryjúcej kriminálnu činnosť mocných. Táto skupina má byť priamo napojená na podnikateľa Norberta Bödöra. Uniknuté detaily nasvedčujú tomu, že Kočner koordinoval svoje aktivity na polícii s Bödörom. Ten mu slúžil ako „spojka“, keď bolo treba niečo „vybaviť“. Lipšic mal teda pravdu o tom, že existovala skupina ľudí, ktorá má vplyv na políciu.

Tóth

Peter Tóth dostal správu od Kočnera s adresou Jána Kuciaka štyri mesiace pred vraždou. Táto správa sa dostáva do priestoru bez širšieho kontextu. Nikto nevie, čo jej predchádzalo, akurát z nej srší záujem vytvoriť prepojenie medzi vraždou a Tóthom. Správa sa pravdepodobne má týkať sledovania novinárov, ktoré pre Kočnera vykonával Tóth. Otázne je, do akej miery bol Tóth zainteresovaný v plánoch jeho zamestnávateľa.

Vraj sa bál o Smer

Denník N tvrdí, že veľkú časť komunikácie tvoria správy o politike. Kočnerovi spojenci mali konať v prospech Smeru-SD. „Z komunikácie je zrejmé, že sa výraznou mierou snažil o trestné stíhanie a diskreditáciu najmä Daniela Lipšica (Lipstein, Gambino), Igora Matoviča, Borisa Kollára (vlekár) a Andreja Kisku,“ píše sa podľa denníka v policajnom zázname. Bödörovi mal Kočner 6. januára 2018 napísať: „Toho Lipsteina musíme tento rok dotiahnuť.“ Bödör mu mal odpísať, že „to na 100 percent.”

Po Kuciakovej vražde sa mal Kočner obávať o budúcnosť Smeru-SD. Kollárovi sa vraj snažil zabrániť, aby znova kandidoval vo voľbách. „Vlekár nemôže ísť do ďalších volieb,“ napísal údajne Kočner.

Podľa Denníka N sa malo v správach hovoriť aj o „Milanovi“. A to v súvislosti s výpoveďou Pavla Ruska na policajnej inšpekcii v apríli 2018. Riaditeľom inšpekcie Ministerstva vnútra bol vtedy práve súčasný policajný prezident Milan Lučanský.

Aj napriek všetkým týmto zisteniam netreba zabúdať na to, že boli zverejnené len útržky. Tiež ich nezverejnili nezávislí pozorovatelia. To čo však vieme na teraz potvrdiť je fakt, že Kočner je blízko k usvedčeniu v dvoch megaprípadoch. Tie už zatriasli celým Slovenskom a vyzerá to tak, že ním ešte chvíľu triasť budú. Netreba však zabúdať, že sa blížia voľby a takéto úniky s nimi môžu súvisieť. Preto by bolo lepšie počkať na závery ozajstného vyšetrovania.

—  Tím Denník S

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Slovenská pošta pozastavuje prijímanie zásielok určených do Talianska

Slovenská pošta pozastavuje prijímanie zásielok určených do Talianska

Talianska pošta pre pretrvávajúce šírenie koronavírusu a v záujme bezpečnosti s okamžitou platnosťou pozastavila doručovanie do rizikových obcí a oblastí v Taliansku. Preto Slovenská pošta, rovnako ako aj iné poštové podniky sveta, pristúpila k pozastaveniu prijímania zásielok, ktoré..