Fínske voľby takmer vyhrala protiimigračná a euroskeptická strana

Ilustračný obrázok (Zdroj: Pixabay.com)

7000 voličov alebo inak povedané 0,2% hlasov delilo škandinávske pronárodne zoskupenie Strana Fínov od celkového triumfu v tamojších víkendových parlamentných voľbách. Zisk 17,5% si pripísalo pod vedením europoslanca menom Jussi Halla-aho. Víťazom sa stali sociálni demokrati a za najväčší neúspech celých volieb je považovaný zisk menej ako 14% pre Centristickú stranu terajšieho premiéra Juhu Sipiläho.

Okrem potvrdenia pevnej pozície konzervatívnych síl či ústupu delenia na pravicu a ľavicu z výsledkov možno vypozorovať aj ďalší celoeurópsky trend. Je ním rozdrobenosť síl. Do fínskeho zákonodarného zboru sa dostalo až 9 politických strán, pričom zároveň žiadna z nich nezískala dôveru vyššiu ako 20%, čo je historický unikát.

Analytici tiež očakávajú pomerne komplikovaný priebeh povolebných rokovaní, nakoľko spoluprácu v možnej budúcej koalícií so Stranou Fínov (v minulosti tiež známou ako Praví Fíni), predbežne vylučujú všetci ostatní lídri. V súčasnej konštalácii je teda reálnejšie spájanie tradičných (hoci protichodných) politických strán aj za cenu tvorby veľkých kompromisov, než účasť euroskeptikov vo vládnom kabinete.

Strana Fínov sa nachádza na politickej mape od roku 1995, v súčasnej dobe má približne 11 000 členov a v európskom parlamente sa s ňou počíta ako so súčasťou veľkej reformistickej aliancie, ktorú inicioval Matteo Salvini.

Jussi Halla-aho sa v súvislosti s voľbami vyjadril nasledovne: “Chceme zredukovať migráciu na čo najnižšiu možnú mieru, lebo podľa nášho názoru poškodzuje verejné financie v krajine a bezpečnosť či ochranu našich obyvateľov.“

— Tím Denník S

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...