Kiska odkázal Matovičovi: Neodpovedáš na SMSky . Ja som už Smer porazil, ty mu pomáhaš

Veronika Remišová a Andrej Kiska (Zdroj: SITA)

Šéf novozaloženej strany Za ľudí sa na svojom facebookovom účte posťažoval na pokračujúce animozity medzi opozičnými lídrami. Reagoval tým na veľký rozhovor Igora Matoviča pre portál Aktuality.sk, v ktorom mu boli zo strany politického kolegu uštedrené ďalšie výčitky.

Z rozhovoru s novinárom Ladislavom Bariakom vyplynulo, že šéf OĽaNO exprezidentovi predovšetkým stále neodpustil „ukradnutie“ kľúčovej poslankyne. „Počas roka som s ním bol dva- či trikrát v prezidentskom paláci. Mal plné ústa toho, ako veľmi chce spolupracovať so mnou či s OĽaNO. No a nakoniec vysvitlo, že sa zároveň tajne stretával s kolegyňou Remišovou a všemožne ju lanáril, aby prebehla k nemu,“ skonštatoval.

Matovič v sebe tiež nezaprel vsugerovanú úlohu vychovávateľa a pokračoval výčitkou, že “podvádzať sa nemá, učíme to už malé deti. Klamať rovnako. Dupľom by to robiť nemal, ak bol toť nedávno ešte prezidentom. A tak, keď mu to aj verejne vytmavím, je to len pre verejné dobro. Možno sa spamätá a jeho skutky už budú len v súlade s jeho slovami. Palicu nad ním nelámem,” uzatvára a prezrádza, že aj napriek súčasnému napätiu nevylučuje povolebnú spoluprácu.

Nehádajme sa, ja už som Smer porazil

„Je jediná šanca ako Fico a Smer môže znova vyhrať voľby a zostaviť vládu. A to – keď sa začneme hádať,“ zaznieva v úvode Kiskovej protireakcie.

Ďalej dáva na známosť, že všeobecné blaho v podobe „slušnejšieho Slovenska“ by malo byť nadradené ich vzájomným rozporom. „Všetci chceme získať vo voľbách čím lepší výsledok. Je to logické a správne. Ale dôležitejší ako výsledok ktorejkoľvek politickej strany je osud krajiny. Až potom je záujem politických strán. A celkom na konci by mal byť osobný záujem lídrov strán,“ píše v tejto súvislosti bývalá hlava štátu.

„Prečítal som si rozhovor Igora Matoviča a mrzí ma, že svojimi vyjadreniami pomáha Smeru, aby vládol ďalej. To, že mi nevie ani odpísať na esemesku a normálne sa porozprávať je jeho svojský štýl, ktorý nášmu spoločnému cieľu určite nepomáha,“ myslí si šéf strany Za ľudí o údajnej Matovičovej neschopnosti riešiť spory medzi štyrmi očami.

Kiska, ktorý sa podľa nedávnych slov chystá „prevziať moc“ v krajine, Fica vo voľbách vraj už „porazil“ a dopomohol k tomu, aby nebol premiérom a ani ústavný sudcom. Na odstavenie Smeru vraj bude treba spoluprácu viacerých a pokiaľ si to zainteresovaní neuvedomia, budú z toho ťažiť ich práve oponenti.

Exprezident však svoju silu preceňuje. Niet pochýb o tom, že Ficovi svojim angažovaním v politike uškodil, ale porážka predsedu Smeru bola skôr dôsledkom vtedajšieho faktoru „antiFico“ ako bezbrehých sympatii voči osobe Kisku. Jeho reálny výtlak sa prejavuje až teraz a preferencie na hrane zvoliteľnosti dozaista nekorešpondujú s pôvodnou predstavou nového ašpiranta na premiérske kreslo.

Ako čítať súčasné konflikty?


Hoci spolupráca medzi opozičnými politikmi nie je zďaleka taká idylická ako pred niekoľkými týždňami, ťažko si predstaviť scenár, podľa ktorého by v prípade hroziacej vlády Smeru nenašli spoločnú reč.

Otázne však je, či ich percentná v súčte budú vôbec na tvorbu liberálnej koalície stačiť. Lebo hoci sú hádky medzi Trubanom, Kiskom a Matovičom v podstate banálne, voliča, ktorý si tieto spôsoby asociuje so „starou politikou,“ skôr odpudzujú. 

—  Tomáš Dugovič

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...