Rezort vnútra finančne podporil návrat migrantov do krajín ich pôvodu

Ilustračný obrázok (Zdroj: SITA)

Ministerstvo vnútra finančne podporilo projekt dobrovoľného návratu migrantov a ich reintegrácie v krajinách ich pôvodu. Ako sa ďalej uvádza v zmluve zverejnenej v Centrálnom registri zmlúv, Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM) na tento účel získa sumu 682 570 eur. Dotácia je spolufinancovaná z európskeho Fondu pre azyl, migráciu a integráciu.

„Program asistovaných dobrovoľných návratov a reintegrácií (ADNR) je od roku 1998 jedným zo základných nástrojov migračnej politiky Slovenska, ktorý umožňuje humánny, dôstojný a finančne efektívny návrat neúspešných žiadateľov o azyl a cudzincov bez povolenia na pobyt do krajiny pôvodu. V rámci projektu bude IOM poskytovať komplexné služby programu ADNR – informovanie cieľovej skupiny – neúspešných žiadateľov o azyl a cudzincov bez povolenia na pobyt a spolupracujúcich inštitúcií o programe, pripravovať a realizovať asistované dobrovoľné návraty do krajín pôvodu a poskytovať reintegračnú pomoc migrantom po návrate,“ uvádza sa v zmluve.

Počas projektu majú byť neúspešným žiadateľom o azyl od januára 2020 do konca decembra 2021 distribuované informačné materiály, takisto majú byť pre nich organizované informačné stretnutia a zriadená viacjazyčná webstránka a informačná linka.

Organizácia má tiež registrovať záujemcov o dobrovoľný návrat, zabezpečovať im cestovné doklady, pripravovať a organizovať logistiku ich návratu, prípadne im zabezpečovať zdravotnú starostlivosť.

„Osobitná pozornosť bude venovaná potrebám zraniteľných skupín migrantov prostredníctvom zvýšenej reintegračnej pomoci a posilnením kapacít príslušníkov hraničnej a cudzineckej polície a iných relevantných odborných pracovníkov v oblasti identifikácie a pomoci zraniteľným skupinám migrantov,“ uvádza sa v zmluve.

Počet neúspešných žiadateľov o azyl podľa ministerstva vnútra stúpol z 82 v roku 2016 na 128 v roku 2018. „Počet cudzincov bez povolenia na pobyt, ktorým bolo vydané rozhodnutie o administratívnom vyhostení, kontinuálne rástol z 865 v roku 2014 na 2361 v roku 2018. Zároveň rastie podiel zraniteľných osôb medzi záujemcami o asistovaný dobrovoľný návrat – v priebehu rokov 2014 až 2019 štvornásobne,“ uvádza ministerstvo.

Dodáva, že išlo najmä o osoby so závažnými zdravotnými obmedzeniami (fyzickými aj psychickými), seniorov a podvedených klientov zahraničných pracovných agentúr, ktorí na Slovensku pracovali bez povolenia. IOM podľa rezortu v uplynulých rokoch zaznamenala aj zvýšený počet potenciálnych obetí obchodovania s ľuďmi aj maloletých migrantov bez sprievodu.

— SITA

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Žena hospitalizovaná v trnavskej nemocnici nemá koronavírus

Žena hospitalizovaná v trnavskej nemocnici nemá koronavírus

V prípade ženy hospitalizovanej na infekčnej klinike Fakultnej nemocnice v Trnave nebolo potvrdené ochorenie na koronavírus. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa nemocnice Katarína Tittelová. Pacientku si zatiaľ nechávajú v nemocnici, ešte nie je jasné, kedy ju prepustia...