Hystéria okolo návrhu Smeru a SNS pokračuje. Aktivisti idú do ulíc za „ľudí s maternicou“

Feministická aktivistka, ilustračný obrázok (Zdroj: Youtube)

V reakcii na legislatívnu iniciatívu poslancov vládneho Smeru a SNS, ktorí chcú obmedziť prístup k interrupciám, sa v hlavnom meste uskutoční protest za reprodukčné práva. Okrem starých obohraných argumentov si však aktivisti pomohli aj slovníkom pološialených amerických bojovníkov za sociálnu spravodlivosť, ktorí si s logikou a prírodnými vedami príliš hlavu nelámu. Okrem žien sa totiž chystajú pomôcť aj iným ľuďom s maternicou. Aké šľachetné.

Akcia tohto druhu pritom nie je prvá. „Minulý rok, keď poslanci podali dva podobné návrhy, sme sa stretli v uliciach a povedali takýmto snahám NIE. Preto spolu nebudeme ticho ani teraz. Nedovolíme, aby o nás a našich telách rozhodovali za nás,“ píše na facebookovej udalosti trio organizátorov, ktoré tvoria mimovládne organizácie Aspekt, Možnosť voľby a občianska iniciatíva Povstanie pokračuje.

Verte či nie, v kontexte debaty o potratoch nie sú prioritné telá kvázi utláčaných žien, ale telá nenarodených detí. Detí, ktoré boli splodené v drvivej väčšine slobodným rozhodnutím matky mať sex s druhým mužom, alebo ak chcete, milí aktivisti, aj so zvyšnými 73 pohlaviami.

Pokiaľ má tá istá žena pocit, že aj tie najzávažnejšie rozhodnutia v živote sú zvrátiteľné a zvrat v tomto prípade neznamená nič iné ako rozšľahanie plodu dieťaťa (eufemizmy dajme bokom), potom musí existovať niekto, kto bude „hlasom“ tohto nemého budúceho potomka. A tým niekým je demokraticky zvolená zastupiteľská vláda, ergo, celá spoločnosť.

Ide tu len o moje blaho!

„Obmedzovanie reprodukčných práv vedie k ohrozeniu zdravia, šťastia, budúcnosti a života (hlavne) žien,“
konštatujú ďalej aktivisti.

Hoci nie je konkrétne znenie koaličného návrhu jasné a je dôvodné predpokladať, že v prípade ohrozenia zdravia matky bude potrat naďalej legálny, aktivisti šíria správy, podľa ktorých sa vláda chystá svojvoľne ohrozovať zdravie žien. Zrejme ide o nejakú novú formu preventívneho protestu proti niečomu, čo ešte neexistuje, alebo podobný alarmizmus skrátka vyzerá na papieri dobre.

Čo sa šťastia ako druhého aspektu týka, ako dobre, že zliberalizovanie podmienok absolvovania jedného z najtraumatickejších zážitkov v živote ženy častokrát spojených s postabortálnym syndrómom, z neho neukrajuje vôbec.

Budúcnosť a život? Klop, klop! Týchto dvoch vecí sa jedna z dvoch entít, ktoré daný zákrok postúpia, ani nedočká a skončí v nádobe na bio odpad.

Takže máme potrat obmedziť aj mužom?

„Postupné snahy obmedzovať reprodukčné práva sú rodovo podmienenou diskrimináciou na spoločenskej úrovni. Odmietnime toto inštitucionalizované násilie,“ nechali sa počuť organizátori.

Je to síce šokujúce, ale pokiaľ bude mať možnosť porodiť dieťa iba osoba ženského pohlavia, čo platilo pred 100-tisíc rokmi a bude to platiť aj o ďalších 100-tisíc (pokiaľ liberáli technológiami neprevrátia prírodu hore nohami), dovtedy bude debata o interrupciách z podstaty veci rodovo podmienená. Hovoríme tomu biológia a nie pohlavím motivované inštitucionalizované násilie či iný progresívny novotvar.

Keď už končí sranda…alebo začína?

„Postavme sa za spoločnosť, ktorá bude rešpektovať a napĺňať práva všetkých ľudí – vrátane žien a ľudí s maternicou, ľudí zo sexuálnych, etnických a iných menšín,“
pokračujú zrejme po návrate zo psychiatrickej ambulancie a dávajú tak na známosť všetkým mužom aj hybridom, že sa po novom myslí aj na ich lono. Bez toho by bola celá akcia predsa extrémne bigotná.

A čo tak ostať pri rozumnej hranici?

„Stigmatizovanie a kriminalizovanie interrupcií však nevedie k zníženiu ich celkového počtu, ale k zvýšeniu počtu nebezpečných a nelegálnych zákrokov,“
možno sa neskôr dočítať. Áno, to je pravda, akurát stále máme slobodnú možnosť odmietnuť vykonávanie potratov, ktoré nie sú nevyhnutné, ako takých. Pliesť do tejto debaty ilegalitu či legalitu, keď história svedčí, že zákony nie vždy kopírovali všeobecné morálne štandardy, je zbytočné.

Rozhovor o interrupciách stráca rácio

Hoci bude debata o potratoch vždy ohýbaná subjektívnymi morálnymi kritériami, takéto zideologizovanie témy v podstate nemá obdobu.

Zatiaľ čo sa veľká časť politického spektra i laickej verejnosti zhoduje na tom, že potraty sú ospravedlniteľné vo vážnych prípadoch znásilnenia, nenávratného poškodenia plodu či závažného ohrozenia života matky, pre túto sortu aktivistov existuje iba jedno kritérium – vôľa. Jednoducho chcem a keď to nedostanem, hodím sa s plačom o zem!

Namiesto toho, aby liberáli ženy od brutálnych potratov odhovárali a ako krajné riešenie im predostierali odovzdanie potomka do dostupných hniezd záchrany, motivujú ich k bohorovnému správaniu a postaveniu vlastných sebeckých záujmov na piedestál.

Dieťa sa v mysliach týchto ľudí z daru, symbolu nevinnosti a pokračovateľa generácii scvrkáva na problém.

A hoci chcú aktivisti v septembri vyraziť do ulíc s priam revolučným pokrikom, že „Nebudú ticho“, radšej by byť mali a s pokorou znášať následky vlastných rozhodnutí so všetkým dobrým i zlým, čo to obnáša.

—  Tomáš Dugovič

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Zákaz herní a kasín v Nitre získal dostatok právoplatných podpisov

Zákaz herní a kasín v Nitre získal dostatok právoplatných podpisov

Pod petíciou za zákaz herní a kasín v Nitre bol dostatok právoplatných podpisov obyvateľov mesta. Potvrdila to kontrola, o ktorej minulý týždeň pre pochybnosti prokurátora rozhodlo mestské zastupiteľstvo. Petícia viedla mestských poslancov k prijatiu nariadenia o úplnom zákaze..

Horí výrobná hala v Šuranoch

Horí výrobná hala v Šuranoch

Už viac ako tri hodiny zasahujú hasiči pri požiari výrobnej haly v Šuranoch v okrese Nové Zámky. Horieť začalo krátko..