Americkí demokrati sa bijú medzi sebou. Nevedia ako na Trumpa

Debata kandidátov do primárok Demokratickej strany (Zdroj: SITA)

Demokrati v USA sa snažia zo svojich radov vybrať toho správneho kandidáta, ktorý by sa v budúcoročných prezidentských voľbách postavil súčasnému republikánskemu prezidentovi Donaldovi Trumpovi. V demokratickej strane však prebieha vnútorný súboj medzi predstaviteľmi absolútneho ľavicového progresivizmu a umiernenými demokratmi, ktorí varujú pred prílišným posunom strany na ľavú stranu politického spektra.

Ďalším dôkazom rozkolu medzi demokratmi je nedávna debata kandidátov, ktorí by mohli demokratickú stranu reprezentovať v prezidentských voľbách 2020. Kým Elizabeth Warrenová a Bernie Sanders v diskusii horlivo obhajovali progresívnu politiku, ich umiernenejší stranícki kolegovia tvrdia, že ich návrhy sú nereálne a politicky neobhájiteľné.

Desiatka kandidátov demokratickej strany sa počas prvej debaty pochytila na viacerých témach. So Sandersom a Warrenovou nesúhlasili zvyšní kandidáti v momentálne najpodstatnejších oblastiach americkej politiky.

Hádka sa strhla pri témach migrácie a zdravotníctva, na ktoré majú obe frakcie dlhodobo rozdielne názory. Progresívci chcú radikálne ľavicové opatrenia, ktoré by podľa ich odporcov stále priveľa a nebolo by možné ich uplatniť v praxi.

Nie je demokrat ako demokrat

Progresívci, ktorí vo všeobecnosti presadzujú liberálne sociálne reformy a pokrok v oblasti vedy, technológií a ekonomického rozvoja chcú napríklad štátom riadený systém zdravotnej starostlivosti, ale ich umiernenejší kolegovia z demokratickej strany chcú rozvíjať súčasný zákon o dostupnej zdravotnej starostlivosti, ktorý naopak výrazne podporuje súkromné zdravotné poistenie. 

V otázke migrácie by progresívne krídlo demokratov najradšej úplne zrušilo obmedzenia na prijímanie migrantov, ktoré presadzuje Trump. Druhá časť strany by sa skôr vrátila k obmedzeniam, aké platili za vlády Baracka Obamu. Tie sa v zásade veľmi od Trumpových nelíšia. Súčasný americký prezident totiž napriek všeobecne rozšírenému názoru totiž nijako výrazne imigráciu do USA neobmedzil.

Progresívci, ktorých Trump pravidelne označuje za socialistov, ďalej kritizujú enormné náklady na vzdelanie v USA a presadzujú bezplatné školné. Umiernení demokrati by radšej zachovali súčasný model vzdelávania, ale zmenili by podmienky študentských pôžičiek.

V oblasti financií progresívni demokrati ako Sanders a Warrenová presadzujú, aby nebola všetka finančná sila koncentrovaná v rukách hŕstky veľkých spoločností a navrhujú pre takéto firmy oveľa tvrdšie regulácie aj postihy za porušenie zákonov. Umiernení však s reguláciami „nechcú tlačiť na pílu“.

Spor v demokratickej strane panuje aj v otázke prerozdeľovania bohatstva a prehlbujúcej sa sociálnej nerovnosti. Progresívci preto navrhujú viaceré riešenia tejto situácie, ako napríklad tvrdé zdaňovanie bohatých a vyššiu minimálnu mzdu na úrovni 15 dolárov za hodinu. Umiernené krídlo demokratickej strany by sa uspokojilo aj s minimálnou mzdou na úrovni 12 dolárov za hodinu a siahnuť bohatým Američanom na majetok veľmi nechce.

Jedna z mála vecí, na ktorých sa umiernený a ultraliberálny tábor zhodujú, je nutnosť poraziť v prezidentských voľbách Donalda Trumpa. Otázkou je, kto z vyše dvoch desiatok kandidátov demokratickej strany bude mať najväčšie šance uspieť proti súčasnému republikánskemu šéfovi Bieleho domu.

Rozpory vo vnútri demokratickej strany hrajú do karát Donaldovi Trumpovi, ktorý pravidelne vykresľuje celú demokratickú stranu ako socialistickú a argumentuje tým, že žiaden z demokratických kandidátov nie je vhodný pre voličov, pretože demokrati chcú zdvíhať dane, otvoriť hranice pre migrantov a zmeniť systém súkromnej zdravotnej starostlivosti.

— Tomáš Pilz

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Koronavírus je už u susedov

Koronavírus je už u susedov

Prvé prípady nákazy novým koronavírusom v utorok potvrdili aj Rakúsko a Chorvátsko. Rakúska verejnoprávna televízia ORF..