Atmosféru sviatkov cítiť aj vo väzniciach. Niektorí väzni môžu Vianoce prežiť doma s rodinou

Pohľad z budovy väzenia v Ilave (Zdroj: SITA)

Štedrovečerné menu je vo všetkých ústavoch na výkon väzby alebo výkon trestov odňatia slobody veľmi podobné, nechýba kapustnica a ryba so šalátom.

Sviatočná atmosféra momentálne panuje aj v slovenských ústavoch na výkon väzby a ústavoch na výkon trestov odňatia slobody. Ako ďalej agentúru SITA informovala hovorkyňa Zboru väzenskej a justičnej stráže Monika Kacvinská, jednotlivé ústavy sa snažia vyjsť mnohým väzneným osobám čo najviac v ústrety, a to napríklad formou mimoriadneho voľna na opustenie ústavu alebo vychádzkou mimo ústavu, prípadne im vytvoriť za väzenskými múrmi plnohodnotné vianočné sviatky, pričom rešpektujú ich vierovyznanie, tradície a zvyky.

„Mimoriadne voľno na opustenie ústavu je podľa zákona o výkone trestu odňatia slobody disciplinárnou odmenou, ktorú môže udeliť riaditeľ ústavu odsúdenému za dlhodobé pozitívne výsledky dosahované pri plnení programu zaobchádzania, plnení pracovných povinností, výkone prospešných prác mimo ústavu alebo za vykonanie príkladného činu. Mimoriadne voľno na opustenie ústavu môže trvať až päť dní, a to aj opakovane. Nemožno ho udeliť odsúdenému, ktorý je umiestnený v ústave s maximálnym stupňom stráženia,“ vysvetlila Kacvinská.

Riaditeľ ústavu alebo vedúci otvoreného oddelenia môže podľa nej tiež odsúdenému umiestnenému v otvorenom oddelení povoliť vychádzku mimo ústavu za účelom návštevy blízkych osôb na čas najviac 48 hodín. „Predbežne je počas vianočných a novoročných sviatkov navrhnutých 134 disciplinárnych odmien vo forme mimoriadneho voľna na opustenie ústavu, 59 disciplinárnych odmien vo forme vychádzok mimo ústavu a 23 opustení ústavov. Elektronický monitoring osôb v podmienkach väzenských zariadení je predbežne naplánovaný v 52 prípadoch,“ uviedla Kacvinská.

Pri tvorbe jedálneho lístka pre väznené osoby sa počas sviatkov podľa Kacvinskej prihliada na ich zdravotný stav a na kultúrne a náboženské tradície. „Vo všeobecnosti možno povedať, že štedrovečerné menu je vo všetkých ústavoch veľmi podobné,“ povedala. Väzni by podľa hovorkyne mali mať na Štedrý večer k dispozícii kapustnicu ako aj rybu s majonézovým šalátom.

Sviatkom je prispôsobený aj denný program, pričom obvinení a odsúdení majú možnosť zúčastniť sa na vianočných a novoročných koncertoch, prednáškach a besedách o vianočných sviatkoch, zvykoch a tradíciách na Slovensku aj vo svete, vedomostných kvízoch, kvízoch o symboloch a vianočných tradíciách ale aj na svätých omšiach a katechézach. K dispozícii budú mať aj spoločenské hry ako šach, dáma, kartové a stolové hry, turnaje v stolnom futbale alebo hode šípok, silovom trojboji, stolnom tenise, šachu, sudoku alebo spevácku súťaž zameranú na vianočné koledy. Do sviatočného programu je zaradené aj sledovanie vianočných a silvestrovských, respektíve novoročných televíznych programov.

V ústave Košice – Šaca sa napríklad na Štedrý deň uskutoční vianočný koncert ústavnej hudobnej skupiny „Univerzal“. V ústave Ilava zase na Prvý sviatok vianočný vystúpi hudobná skupina odsúdených „Mrežovanka“. V ústave v Banskej Bystrici budú mať obvinení a odsúdení na Prvý sviatok vianočný možnosť zahrať si šach s aktuálnym juniorským majstrom Európy a zároveň majstrom Slovenskej republiky v šachu Filipom Haringom.

— SITA

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Žena hospitalizovaná v trnavskej nemocnici nemá koronavírus

Žena hospitalizovaná v trnavskej nemocnici nemá koronavírus

V prípade ženy hospitalizovanej na infekčnej klinike Fakultnej nemocnice v Trnave nebolo potvrdené ochorenie na koronavírus. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa nemocnice Katarína Tittelová. Pacientku si zatiaľ nechávajú v nemocnici, ešte nie je jasné, kedy ju prepustia...