FANTASTICKÝ VÝKON V Etiópii za jeden deň vysadili vyše 350 miliónov stromov

Sadenie stromov v Etiópii (Zdroj: Africanews.com)

V krajine ležiacej vo východnom cípe Afriky vysadili tamojší obyvatelia vyše 350 miliónov sadeníc za jeden jediný deň. Umelé zalesňovanie v takejto intenzite nemá vo svete obdobu.
Pondelňajšia akcia bola súčasťou širšieho projektu etiópskej vlády s názvom Zelené dedičstvo. V rámci neho si politici zaumienili, že do konca tohto leta vo svojej krajine vysadia 4 miliardy nových stromov, čo je približne 40 na jedného obyvateľa.

Túto ambicióznu métu sa podľa všetkého podarí pokoriť, nakoľko miestni obyvatelia dovedna zapustili do zeme približne 2,6 miliardy sadeníc.

Do zelenej iniciatívy sa zapojili mnohí dobrovoľníci, školáci, medzinárodné organizácie, súkromné firmy či napokon aj štátni úradníci, ktorí k tejto príležitosti dostali voľno.

Rukávy si však vyhrnuli aj tamojší politici vrátane premiéra Abiya Ahmeda, ktorý s naplnením národného predsavzatia pomáhal v metropole Addis Abeba a výsledkami projektu sa pochválil aj tamojší minister inovácii a technológii Getuhan Mekuria, ktorý spresnil číslo vysadených drevín na 353,633,660.

K tejto konkrétnej cifre sa organizátori dopracovali aj pomocou špeciálneho softvéru určeného na rátanie stromov a vyvinutého iba pre túto príležitosť.

Od projektu Zelené dedičstvo sa očakáva, že napomôže opätovnému zalesňovaniu územia. Podľa organizácie Farm Africa totiž v súčasnosti stromy pokrývajú iba 4% etiópskej rozlohy, čo je obrovský pokles v porovnaní s 30% v období na konci 19. storočia.

Celkovo sa na Zemi podľa nedávnych odhadov nachádzajú asi 3 bilióny stromov a v obzvlášť rozvinutých krajinách majú nezastupiteľný význam. Pomáhajú znižovať teplotu prostredia, čistia zemskú atmosféru, spomaľujú degradáciu pôdy, sú domovom pre celý rad živočíchov a poskytujú jedlo, palivo, krmivo, lieky či stavebný materiál.

—  Tomáš Dugovič

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Koronavírus je už u susedov

Koronavírus je už u susedov

Prvé prípady nákazy novým koronavírusom v utorok potvrdili aj Rakúsko a Chorvátsko. Rakúska verejnoprávna televízia ORF..