Čaputovej sa do odmietnutia Istanbulského dohovoru príliš nechce. Dáva si na čas

Zuzana Čaputová (Zdroj: SITA)

Slovenská vláda na svojom stredajšom zasadnutí zobrala na vedomie odmietnutie Istanbulského dohovoru poslancami parlamentu. Teraz je rad na prezidentke, aby toto rozhodnutie oznámila aj Rade Európy. Zuzana Čaputová sa však vyjadrila presne v opačnom duchu a nechce túto tému riešiť dva mesiace pred voľbami.

Národná rada SR prijala 28. novembra uznesenie, že Slovenská republika nesúhlasí, aby sa naša krajina viazala kontroverzným Istanbulským dohovorom. Pred dvomi dňami toto rozhodnutie akceptoval aj vládny kabinet.

Prezidentka má teraz povinnosť Rade Európy oznámiť, že náš štát zrušil všetky uznesenia, ktoré sa týkali zavedenia tohto dohovoru do tunajšej legislatívy. Kedy však toto oznámenie však spraví, je na nej.

Participovať na tomto zamietavom procese sa jej však zdá sa veľmi nechce. Zuzana Čaputová sa totiž pre RTVS vyjadrila, že chce túto vec riešiť s „chladnou hlavou“.

Spochybnila tiež, že posielanie odmietavého stanoviska rade Európy je v kompetencii prezidentky a nie vlády.

„Druhá rovina ale je, že si myslím, že táto téma by mala byť riešená naozaj s odstupom, vecne a s chladnou hlavou, a možno nie dva mesiace pred voľbami,“ vyjadrila sa prezidentka. Znamená to teda pravdepodobne opak toho, v čo poslanci a členovia vlády dúfali.

— Juraj Orolín

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...