Hororový masaker v brazílskej väznici. Trestanci hrali futbal s odrezanými hlavami

Väznica v brázilskej Altamire (Zdroj: SITA)

Väznicu v meste Altamira v severobrazílskom štáte Pará v pondelok paralyzoval krvavý konflikt medzi dvoma znepriatelenými gangami. O život počas nepokojov prišli desiatky kriminálnikov a 16-tim z nich boli odrezané hlavy.

Potýčka vypukla okolo siedmej hodiny ráno približne v čase, kedy sa v tamojšej jedálni podávali raňajky. Hlavnými účastníkmi bojov boli kriminálne organizácie Comando Vermelho so sídlom v Rio de Janeiro a lokálna skupina, ktorá si hovorí Comando Classe A.

Podľa medializovaných informácii bola iniciátorom konfliktu druhá menovaná skupina, ktorá založila požiar v časti väznice, v ktorej boli umiestnení členovia gangu z Ria.

Šéf štátnej väznice Jarbas Vasconcelos skonštatoval, že požiar sa rozšíril veľmi rýchlo, zatiaľ čo boli väzni držaní v starých kontajnerových jednotkách z dôvodu konania stavebných prác. A práve oheň podľa jeho vyjadrení zabránil policajným zložkám vstúpiť do areálu väznice po dobu niekoľkých hodín, čo pomohlo vyeskalovať konflikt na maximum.

Brazílske televízne stanice priniesli zábery hustého čierneho dymu stúpajúceho z komplexu nápravného zariadenia a ľudí sediacich na streche budovy. „Je pravdepodobné, že mnohí z väzňov sa zadusili (dymom),“ uviedol jeden z vládnych predstaviteľov štátu Pará pre agentúru AFP.

Počas vzbury boli dvaja členovia dozorného personálu držaní ako rukojemníci, ale väzni ich napokon prepustili.

Na mieste sa podľa zistení nenašli žiadne strelné zbrane a používali sa najmä improvizované nože, pomocou ktorých boli 16-tim väzňom odrezané hlavy. Videá kolujúce na internete zachytávajú, ako s nimi spoluväzni následne hrajú futbal.

„Bol to plánovaný útok. Šlo o vzájomné vybavovanie si účtov medzi dvoma skupinami, nie o protest alebo vzburu proti väzenskému systému“ uviedol Vasconcelos príčinu na pravú mieru.

V čase konfliktu bola kapacita zariadenia podľa odhadov prekročená o 50%, čo opäť upriamilo pozornosť na preplnenosť brazílskych väzníc a na vysokú úroveň kriminality vôbec.

Brazília je štátom s najvyšším počtom vrážd (asi 60-tisíc ročne) a treťou najväčšou väzenskou populáciou presahujúcou 700-tisíc ľudí. Viac väzňov nájdeme už len v USA a v Číne.

— Tomáš Dugovič

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Trump je pripravený podpísať mierovú dohodu s Talibanom

Trump je pripravený podpísať mierovú dohodu s Talibanom

Americký prezident Donald Trump je pripravený podpísať mierovú dohodu s militantným hnutím Taliban v Afganistane, ak vydrží dočasné prímerie. Šéf Bieleho domu to vyhlásil pred svojou cestou do Indie. "Je čas prísť domov. Chcú prestať. Viete, bojovali veľmi..