Smer a SNS chcú sprísniť umelé potraty. Sulík a Truban hovoria o rozdeľovaní spoločnosti. Áno, ale…

Ilustračný obrázok (Zdroj: Pixabay.com)

Vládne strany Smer-SD a SNS potvrdili, že pracujú na návrhu, ktorý sprísni umelé potraty. Detaily ani konkrétne znenie zákona síce ešte nie sú známe, konflikt medzi konzervatívcami a liberálmi sa však rozhorel naplno.

Hovorca Smeru Ján Mažgút potvrdil, že je daný návrh v príprave. Predseda Smeru Robert Fico pritom ešte pred rokom tvrdil, že nemá v záujme zákon ohľadom interrupcií meniť.

SNS tvrdí, že návrhom zákona chce zabrániť svojvoľným interrupciám ako aj zohľadniť skutočnosť, že potratov na Slovensku ubúda. „Nenarodený plod v tele matky požíva právnu ochranu a musíme súčasný právny stav riešiť,“ uviedla hovorkyňa strany.

Most-Híd je naopak proti. Podľa Tibora Bastrnáka, predsedu poslaneckého klubu Mostu, je súčasné znenie v poriadku.

Postoj koaličných strán teda neprekvapil. SNS podľa očakávaní razí konzervatívnu líniu, zatiaľ čo liberálne profilujúci sa Most ide proti. Potvrdzuje sa zároveň príklon Ficovho Smeru ku konzervativizmu, ktorý je viditeľný najmä, odkedy Fico skončil ako premiér.

Tento „konzervatívny socializmus“ sa pritom prejavuje takými výrokmi predsedu Smeru, aké sme mohli vidieť po odmietnutí Istanbulského dohovoru v parlamente. „Liberalizmus dostal po papuli,“ povedal vtedy Fico.

Rozdeľuj a panuj?

Jednotní nie sú ani v opozícii. Kollárovci už avizujú, že každý poslanec bude hlasovať podľa svojho vedomia. V OĽaNO a SaS si vraj počkajú na konkrétne znenie návrhu.

Predseda SaS Richard Sulík sa však nechal počuť, že „je historicky overené, že táto otázka vyvoláva spoločenský konflikt.“ Sulík za návrhom vidí pofidérny pokus Smeru a SNS odvrátiť pozornosť občanov od korupcie.

Podľa očakávaní, kriticky sa k pripravovanému návrhu postavil aj líder progresívcov Michal Truban. „Jediné, na čom im záleží, je spoločenský konflikt, ktorý vyvolajú,“ píše okrem iného vo svojom príspevku na sociálnej sieti. Podľa jeho slov ide o starú taktiku koalície, ktorá rozdeľuje opozíciu aj bežných ľudí.

Truban má pravdu, keď hovorí, že otázka potratov vyvoláva množstvo emócií a konflikty. Prečo však nie sú zástupcovia liberálov ochotní priznať, že otázka potratov nemusí byť len o rozdeľovaní spoločnosti, ale o skutočne dobromyseľnom zámere záchrany životov nenarodených detí?

Taktiež je na mieste dodať, že podobné vyvolávanie konfliktov nie je len doménou potratov. Predsa to bol podpredseda PS Ivan Štefunko, ktorý na Dúhovom pochode v Bratislave vyhlásil, že ak sa jeho strana dostane do parlamentu, bude presadzovať registrované partnerstvá. Vraj ide o „zásadnú otázku, z ktorej neustúpia“. Nebodaj registrované partnerstvá spoločnosť nerozdeľujú? Alebo je to rozdeľovanie zlé len vtedy, keď to robí Smer a SNS? Otázku si už zodpovie každý sám.

— Juraj Orolín, Peter Števkov

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Penta zasahuje do volieb. Cenzuruje inzeráty, tvrdí OĽaNO

Penta zasahuje do volieb. Cenzuruje inzeráty, tvrdí OĽaNO

Vydavateľstvo News and Media Holding zasahuje do volieb, keď cenzuruje inzeráty hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti. Na dnešnom tlačovom brífingu to uviedol líder hnutia Igor Matovič. Podľa jeho slov malo záujem OĽaNO inzerovať v médiách, ktoré z..