SAV narušila svoju apolitickosť, zastala sa Blahu skupina vedcov

Ľuboš Blaha (Zdroj: SITA)

Pri aktivitách vedenia SAV voči Ľubošovi Blahovi môže ísť o nebezpečný precedens, nie všetci zamestnanci s postupom súhlasia, aj keď predsedníctvo inštitúcie hovorilo v ich mene. Atmosféra medzi kolegami je pre prípad napätá a zbytočne ich polarizuje. Za vyslovenie politického názoru sa rozviazanie pracovného pomeru nenavrhuje. Aj tieto odkazy tlmočí skupina vedeckých pracovníkov SAV, ktorá v kontroverznom prípade oponuje svojmu vedeniu.

Aj keď sa v úvodných momentoch zdalo, že poslanec Blaha je pri svojich problémoch vďaka vyjadreniam na Facebooku osamotený, postupne sa rozširuje okruh jeho podporovateľov. Okrem bežných občanov sa na jeho stranu postavila aj časť českej intelektuálnej komunity a včera aj skupina jeho kolegov zo Slovenskej akadémie vied. Na jej čele formálne stojí Marek Dobeš, ktorý sa podľa dostupných zdrojov zaoberá psychológiou či podnikovým a národným hospodárstvom.

„Perspektívne chceme otvoriť diskusiu o demokratických procesoch v rámci SAV a chceme poukázať, že nie všetci zamestnanci máme rovnaké názory. Týka sa to aj vyhlásenia predsedníctva,“ nechal sa v úvode svojho vysvetlenia počuť pre Pravdu.

Skupine „vzbúrených“ vedcov tiež prekážalo, že vedenie vedeckej ustanovizne publikovalo vyhlásenie odsudzujúce Blahu aj v ich mene, no na názor sa ich nikto nepýtal.

“Atmosféra na sneme, keď sa hovorilo o tejto téme, bola aj napätá. Je to otázka, ktorá polarizuje zamestnancov akadémie. Sú ľudia, ktorí si myslia, že predsedníctvo nemalo takto reagovať, na druhej strane sú aj takí, čo súhlasia,“ vysvetlil vedec počas tichého protestu pred sídlom SAV, počas ktorého sa objavili aj transparenty ako „za slobodu názoru“.

 „Vyčítame predsedníctvu najmä to, že navrhlo jednému zo zamestnancov ukončenie pracovného pomeru za to, že publikoval nejaké statusy nie ako zamestnanec SAV, ale ako politik. Môže vzniknúť nebezpečný precedens, keďže nie sú jasne definované pravidlá, kde je hranica, kedy môže predsedníctvo takéto sankcie používať,“ pokračoval ďalej vedec.

Podľa jeho mienky bola narušená apolitickosť akadémie, nakoľko SAV sa zamerala iba na jedného poslanca určitej politickej strany, čím mohol byť vyslaný signál, že celá inštitúcia s tým bola uzrozumená.

„Myslím si, že najdôležitejšie je, že sa začala táto diskusia. Je to dôležité aj pre verejnosť, aby sa vedelo, že nie všetci zamestnanci súhlasia s takýmito vyjadreniami predsedníctva,“ skonštatoval Dobeš a dodal, že týmto spôsobom by sa návrh na rozviazanie pracovného pomeru navrhovať nemal a už vôbec nie pre vyslovenie názoru.

— Tomáš Dugovič

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Brusel pokračuje v schvaľovaní štátnej pomoci pre krajiny EÚ

Brusel pokračuje v schvaľovaní štátnej pomoci pre krajiny EÚ

Európska komisia (EK) pokračuje v schvaľovaní štátnej pomoci pre členské krajiny, ktoré požiadajú o podporu na boj proti dôsledkom pandémie koronavírusu. Ako v utorok informovala, schválila dánsky systém záruk vo výške 130 mil. eur pre malé a stredné..