Kresťanstvu v jeho kolíske hrozí zánik

Ilustračný obrázok (Zdroj: Pixabay.com)

V kolíske kresťanstva na Blízkom východe je táto viera na pokraji zániku. Kresťania, ktorí ešte na začiatku 20. storočia tvorili až tretinu všetkých obyvateľov blízkovýchodných krajín, sú dnes len veľmi malou prežívajúcou menšinou. Za sto rokov ubudlo v tomto nepokojnom regióne až 15 miliónov kresťanov, ktorí sa buď odsťahovali do iných krajín alebo sa stali obeťami krvavých stretov.

Blízky východ obýva približne viac ľudí, ako Spojené štáty. V sedemnástich blízkovýchodných krajinách žije viac ako 410 miliónov obyvateľov a tento región je stáročia typický svojou náboženskou rozmanitosťou, s ktorou súvisia aj problémy. Tie sa naplno prejavujú v rapídnom úbytku kresťanov.

Kým islam je na Blízkom východe absolútne väčšinovým náboženstvom, kresťanstvo je na ústupe od začiatku minulého storočia a v súčasnosti tvoria kresťania len necelých 5 percent blízkovýchodnej populácie.

Oázy kresťanstva na Blízkom východe?

Najviac kresťanov na Blízkom východe žije v Egypte, kde z 90 miliónovej populácie tvoria až 15 percent obyvateľstva, čo je viac ako 13 miliónov ľudí. V prípade Egypta ide o koptských kresťanov, ktorí tiež čelili krvavým útokom, aj keď v krajine vojna oficiálne nie je.

Pomerom k väčšinovému obyvateľstvu je najpočetnejší kresťanský štát v tomto regióne zmietanom náboženskými nepokojmi Libanon, kde žije 40 percent kresťanov. Lenže Libanončania sú počtom najmenší blízkovýchodný národ. Je ich len niečo cez 6 miliónov.

Na celom Blízkom východe žije spolu približne 20 miliónov kresťanov. Najväčšie kresťanské komunity v Egypte, Iráne, Iraku a Sýrii. Posledné tri menované však sú roky svedkami krvavých bojov a radikálni islamisti v nich cielene prenasledovali práve kresťanov.

Snaha o záchranu

Za úbytkom kresťanov na Blízkom východe sú dekády konfliktov, etnické čistky, diskriminačné praktiky niektorých krajín a v neposlednom rade aj výrazný nárast radikálneho islamu, ktorý napríklad v Sýrii takmer úplne vyhladil kresťanské obyvateľstvo a spôsobil exodus nielen kresťanov.

Francúzska mimovládna organizácia SOS Christiens d’Orient vyzvala tamojšiu vládu, aby zriadila „štátny sekretariát“, ktorý by sa venoval špeciálne situácii kresťanov na Blízkom východe.

„Vyzývame francúzsku vládu, aby ministerstvo zahraničných vecí zriadilo sekretariát pre Blízkovýchodných kresťanov a kresťanov, ktorí čelia prenasledovaniu…“ uviedol šéf francúzskej mimovládky Benjamin Blanchart.

Cieľom navrhovaného štátneho orgánu by podľa Blancharta mala byť snaha o to, aby kresťanstvo na Blízkom východe úplne nevymizlo.

— Tím Denník S

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...