Stráca Putin Moskvu? Opozícia narazila v hlavnom meste na policajné obušky. V putách skončili stovky ľudí

Zatýkanie na proteste v Moskve (Zdroj: SITA)

Víkendová demonštrácia v ruskej metropole proti vylúčeniu časti kandidátov do komunálnych volieb sa do histórie zapíše neslávnou štatistikou. Zatknutých pri nej bolo vyše 1,000 ľudí, čo je najviac za posledné obdobie. Kritika za neprimeranosť zásahu prichádza zo všetkých svetových strán.

Podnet na uskutočnenie sobotňajšej akcie prišiel zo strany opozičného predáka Alexeja Navaľného. Tomu sa nepozdával postup ruských úradov, ktoré znemožnili časti opozičných kandidátov zúčastniť sa moskovských septembrových volieb, čím by mohli zmeniť rozloženie síl v magistráte, ktorý momentálne kontroluje Putinovo Jednotné Rusko. Kompetentní svoj krok zdôvodnili údajným nedostatkom podpisov na hárkoch jednotlivých kandidátov.

Protest, ktorému predchádzali domové prehliadky, odštartoval pred sídlom moskovského starostu a po zásahu ozbrojených zložiek sa demonštranti presunuli na neďaleké námestie.

Akcia podľa slov organizátorov prilákala približne 5-tisíc ľudí, trvala 7 hodín a protestujúci počas nej skandovali heslá ako napríklad „Rusko bude slobodné.“

Dav sa však stretol s masívnym odporom polície, ktorý zdôvodnila skutočnosťou, že organizátori nemali v rukách potrebné úradné povolenie.

Do pristavených autobusov príslušníci polície nakladali desiatky ľudí a podľa výpovedí svedkov medzi nimi aj takých, ktorí dejiskom protestov iba prechádzali a ocitli sa tak v nesprávnom čase na nesprávnom mieste. Zásah sa taktiež nezaobišiel bez zranení a v horšom prípade aj zlomenín spôsobených obuškami, ktoré boli pri zákroku použité.

Ruská skupina OVD-info uviedla, že v putách skončilo celkovo 1,373 ľudí. Spravodajské agentúry RIA Novosti a TASS poskytli o niečo menšie číslo – presnejšie 1,074.

Spomedzi nich najviac vynikala ani nie 18 ročná dievčina Oľa, akýsi symbol protestov, ktorá prítomným policajtom sediac na ulici iba čítala ustanovenia ruskej ústavy a aj tak sa nevyhla krátkemu pobytu vo väzbe.

Šéfka ústrednej volebnej komisie Ella Pamfilovová napriek víkendovému chaosu prehlásila, že demonštrácie rozhodnutie úradov ohľadne vylúčenia časti kandidátov nezmenia.

„Posledné ilúzie, že sa môžeme legálne zúčastniť politického diania, sa vytratili,“ napísal na Twitteri jeden z vylúčených kandidátov, Dmitrij Gudkov.

— Tomáš Dugovič

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...