Veľký brat počúva, priznáva zamestnanec spoločnosti Apple

Ilustračný obrázok (Zdroj: Pixabay.com)

Ovládanie telefónu hlasom či hlasová komunikácia s chytrými zariadeniami, ktorá nám už nejaký ten rok uľahčuje každodenný život vyvoláva už dlhšie otázku, či niekto ďalší „počúva“ čo do smartfónu poviete. Odpoveď je, áno. Preukázalo sa, že záznamy z hlasového asistenta Siri od spoločnosti Apple sú recenzované externými firmami.

Siri je súčasťou všetkých chytrých zariadení spoločnosti Apple a podľa britského denníka the Guardian je v tejto súvislosti alarmujúci najmä fakt, že tento hlasový asistent sa často aktivuje nedopatrením a môže tak zaznamenať aj osobné rozhovory, napríklad počas návštevy lekára. 

Jeden z externých dodávateľov spoločnosti Apple pre Guardian povedal, že zariadenia, ako je napríklad Apple Watch, sa aktivujú pohybom ruky a „zobudiť“ hlasový asistent v nich môže aj taký tichý zvuk, ako je rozopínanie zipsu. 

Spoločnosť Apple v podmienkach ochrany osobných údajov výslovne neuvádza, že by ich ľudia „počúvali“ takéto konverzácie. Anonymný zdroj britského denníka však priznal, že bol osobne svedkom množstva záznamov, ktoré obsahovali osobné diskusie medzi lekárom a pacientom, obchodné rozhovory alebo dokonca dohováranie kriminálnych aktivít. 

Obavy vzbudzuje to, že nahrávky, ktoré zaznamená hlasový asistent na vašom chytrom zariadení obsahujú aj ďalšie dáta, ako napríklad polohu a ďalšie informácie z aplikácie. 

„Len“ jedno percento

O žiadne reálne „odpočúvanie“ však podľa spoločnosti Apple nejde. Tá v reakcii uviedla, že používa iba 1 percento nahrávok a aj to údajne len na to, aby vylepšila odozvu voči zákazníkom a mohla ľahšie určiť, kedy bolo zariadenie aktivované náhodne. 

Ani 1 percento však nie je v tomto prípade málo. Na celom svete je pol miliardy zariadení, ktoré majú aktivovaný hlasový asistent Siri. To znamená, že „sledovanie“ v záujme zlepšovania služieb, ktoré Apple poskytuje, sa týka približne piatich miliónov používateľov, čo nie je zanedbateľné číslo. 

„Malá časť hlasových pokynov pre Siri je analyzovaná v záujme zlepšenia Siri a diktovania textu. Požiadavky používateľov nie sú spojené s ich Apple ID (používateľským účtom). Odpovede Siri sú analyzované v zabezpečených centrách a všetci analytici podliehajú prísnym požiadavkám spoločnosti Apple na dodržiavanie mlčanlivosti,“ bráni sa firma.

— Tomáš Pilz

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Trump je pripravený podpísať mierovú dohodu s Talibanom

Trump je pripravený podpísať mierovú dohodu s Talibanom

Americký prezident Donald Trump je pripravený podpísať mierovú dohodu s militantným hnutím Taliban v Afganistane, ak vydrží dočasné prímerie. Šéf Bieleho domu to vyhlásil pred svojou cestou do Indie. "Je čas prísť domov. Chcú prestať. Viete, bojovali veľmi..