Konflikt Trubana a Matoviča: Z malých rozbrojov rovno do frontových línii

Michal Truban (Zdroj: SITA)

Hoci sa prvotné nezhody medzi lídrami strán OĽaNO a PS javili ako súčasť každodenného koloritu slovenskej politiky, dnes padajú silné reči o vylučovaní budúcej spolupráce. Vývoj, ktorý nepredpokladali analytici, spriatelené strany a ani samotní voliči, robí rozloženie síl po nasledovných parlamentných voľbách ešte menej predvídateľným.

Ďalšie kolo vzájomných súbojov otvoril Truban rozhovorom pre TASR. „Úprimne poviem, že si to neviem predstaviť, bude to náročné. Nepoznám ho dobre, ale nemyslím si, že sa dokáže zmeniť, keď takúto politiku robí dlhé roky,“ skonštatoval v ňom Truban v súvislosti s možnou spoluprácou lídrom OĽaNO.

Dá sa pritom predpokladať, že poslednou kvapkou bol Matovičov štvrtkový brífing, na ktorom nekorektnú spoluprácu medzi iniciatívou Za Slušné Slovensko a stranou Michala Trubana označil aj ako „politiku boľševikov.“

Matovičova reakcia na Trubanove nové vyhlásenie prišla takmer okamžite. Na svojom facebookovom profile napísal, že progresívcovi zrejme prekáža už spomínaná kritizovaná spolupráca medzi PS a ZSS alebo jeho ohradzovanie sa voči často používanému Trubanovmu pojmu „noví politici“.

„V oboch týchto prípadoch som hájil len a len pravdu, ale pán Truban tvrdí, že práve takáto moja politika je prekážkou našej spolupráce. Myslím, že sa mýli. Ak má prísť ku skutočnej zmene, musí skončiť systém, kde existujú dve pravdy – jedna pre „našich ľudí” a druhá pre ostatných. Kde zákony a pravidlá platia podľa sympatií a známostí,“ zhŕňa situáciu Matovič.

Hlinovi dochádza trpezlivosť, Grendel šéfa bráni

So zreteľom na nedávne udalosti a Matovičovu kritiku paktu medzi PS a KDH sa Alojz Hlina vyjadril, že líder OĽaNO „hryzie okolo seba na všetky strany ako zúrivý rotvajler.“

Podľa šéfa kresťanských demokratov tiež „Igor Matovič nakladá každému a vrchovato, aj takému, ktorý na neho neútočí, prípadne si ho nevšíma.“

„A na záver Chcem Igora Matoviča poprosiť, aby sa krotil vo svojich vyjadreniach,“
končí svoj status Hlina

Nie všetci opoziční poslanci však zdieľajú podobný postoj. „Spolupráca s Matovičom nebude náročná. Stačí nekradnúť a bude to fungovať. Spolupráca bude náročná s politikmi, ktorí sa navonok tvária ako distingvovaní gentlemani, ale pri prvej príležitosti Vám vrazia dýku do chrbta, pán Truban. Ale to si ešte asi neviete predstaviť,“ píše na obranu svojho kolegu Gábor Grendel.

Triumf opozície v nedohľadne?

Hoci sa v eufórii po víťazstve Zuzany Čaputovej zdalo iba ako otázka času, kedy po Grasalkovičovom paláci liberálna vlna zasiahne aj budovu parlamentu, dnes je situácia diametrálne odlišná. Staré strany upadajú, nové sú na obzore, hádky trieštia zárodky veľkej opozičnej koalície a z neprehľadnej situácie ťaží SMER a kotlebovci.

Do volieb zostáva niečo vyše pol roka a pokiaľ faktor „antiFico“ a túžba vládnuť nepreváži konflikty medzi „slušnými ľuďmi“, radikálnejšia zmena kurzu sa konať nebude.


— Tomáš Dugovič

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...