Vraždu ruskej LGBT aktivistky označil český Deník N za začiatok loveckej sezóny. Fakty však hovoria niečo iné

Ilustračný obrázok (Zdroj: Pixabay.com.)

Česká odnož Denníka N využila nedávnu vraždu ruskej aktivistky za práva sexuálnych menšín na posilnenie protiruských nálad. Prvé výsledky oficiálneho vyšetrovania však svedčia o úplne inom príbehu a dokazujú, prečo je zdržanlivosť jednou z najdôležitejších súčastí novinárskeho remesla.

Reč je o Jelene Grigorievovej, ktorá sa začiatkom minulého týždňa stala obeťou útoku neďaleko svojho príbytku v južnej časti Petrohradu. Žena bola nájdená s bodnými ranami na chrbte a na tvári a podľa zistení pri obhliadke bola taktiež škrtená.

Nakoľko 41 ročná aktivistka čelila pred smrťou vyhrážkam kvôli svojej LGBT agende, motív páchateľa si dali mnohí okamžite do súvisu s jej verejnou činnosťou a názormi.

Zrejme najviac sa v našich končinách z prípadu pokúsila vyťažiť česká novinárka Petra Procházková, dlhodobo známa svojimi protiruskými postojmi. Len niekoľko hodín pred zverejnením prvých stanovísk polície publikovala pre český Deník N článok, ktorý korunovala nadpisom v tomto znení:

„Lovecká sezóna na ruských homosexuálov začala. Prvou obeťou mohla byť žena, ktorú polícia odmietla chrániť.“

Štart domnelej sezóny sa však podľa všetkého odkladá a žurnalistka je donútená svoju ideologickú vášeň opäť krotiť.

Petrohradský súd totiž expresne rýchlo po vražde vyhovel žiadosti vyšetrovateľov a posadil do väzby hlavného podozrivého. Je ním muž menom Davron Muchamedov, pôvodom z Kirgizska. S Grigorievovou boli známi a čin vykonal po hádke pod vplyvom alkoholu. Polícia pracuje s viacerými verziami, no momentálne sa prikláňa skôr k tomu, že skutok mal osobný motív a nesúvisel s jej verejnou činnosťou.

Hoci je neodškriepiteľným faktom, že postavenie LGBT menšiny v Rusku nie je zďaleka priaznivé, v tomto prípade platí, že zdanie môže klamať a preto by viac ako s dojmami mali novinári pracovať výlučne s overenými informáciami.

Inak pomáhajú generovať predsudky iného druhu. Rovno voči celým národom. A pani Procházková by o tom veru vedela hovoriť.

—  Tomáš Dugovič

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Koronavírus je už u susedov

Koronavírus je už u susedov

Prvé prípady nákazy novým koronavírusom v utorok potvrdili aj Rakúsko a Chorvátsko. Rakúska verejnoprávna televízia ORF..