Stavia Kiska SDKÚ 2.0?

Andrej Kiska (Zdroj: SITA)

Dosluhujúci prezident Andrej Kiska sa predsa len rozhodol ísť do vysokej parlamentnej politiky a po zvolení Zuzany Čaputovej za jeho nástupkyňu oznámil vznik vlastného politického subjektu. Ešte pred dvomi rokmi pritom vyhlasoval, že do parlamentnej politiky nevstúpi a bude sa radšej venovať rodine.

Zatiaľ nie je jasné, ako bude strana Andreja Kisku vyzerať. Prezident ešte neprezradil ani názov, ale prisľúbil, že podrobnosti zverejní po odchode z Grasalkovičovho paláca, teda po inaugurácii Zuzany Čaputovej za prvú prezidentku Slovenskej republiky, ktorá je naplánovaná v polovici júna.

Vo viacerých rozhovoroch, ktoré Kiska po marcových prezidentských voľbách poskytol médiám sa objavili indície toho, ako by mohla strana nakoniec vyzerať. V televízii TA3 dosluhujúci prezident uviedol, že počíta s tým, že ustanovujúci snem jeho strany by mohol byť v septembri tohto roka. „V septembri už to bude strana, aká má byť,“ povedal Kiska.

SDKÚ, pokus druhý?

Ľudí, ktorí s ním pôjdu do nového politického projektu, Kiska zatiaľ nepredstavil, ale v ďalšom z rozhovorov spomenul, že do projektu sa zapoja politici, novinári aj vedci. Všetko to majú byť podľa jeho slov „skúsení odborníci“.

Kiska údajne rokoval napríklad s predsedom strany NOVA Gáborom Grendelom, europoslankyňou Luciou Žitňanskou (NOVA) bývalou premiérkou za SDKÚ Ivetou Radičovou či bývalým poradcom exministra financií Ivana Mikloša (v minulosti tiež SDKÚ) Tomášom Meravým.

Šušká sa, že Kiska chce zároveň z OĽaNO prebrať Veroniku Remišovú, čo sa vôbec nepozdáva lídrovi strany Igorovi Matovičovi. Ten sa už nechal počuť, že ak sa tieto zákulisné reči potvrdia, z Kisku bude veľmi sklamaný.

Je zrejmé, že Kiska hľadá predovšetkým ľudí napravo od stredu, pričom chce postaviť svoj politický projekt aj na známych menách z minulých vlád. Nebudeme pravdepodobne ďaleko od pravdy, ak Kiskovu stranu označíme za pokus o vzkriesenie SDKÚ. 

Personálne zloženie a názov svojej novej strany chce Kiska predstaviť 17. júna. Dnes je prístupné len jedno prezentačné video, ktoré sa objavilo na oficiálnej facebookovej stránke hlavy štátu a je prístupné aj na internetovej stránke jenasviac.sk.

Slováci sú pri Kiskovi rozdelení

Podľa prieskumu verejnej mienky, ktorý si koncom marca objednala televízia Markíza u spoločnosti Focus, je takmer polovica (49,2%) Slovákov toho názoru, že by mal Kiska skončiť v politike. Takmer pätina (19,4%) opýtaných podporila založenie novej strany pod vedením Kisku a 18 percent by chcelo, aby vstúpil do už existujúceho politického subjektu. Zvyšná časť z 1204 respondetov sa nevedela k veci vyjadriť.

Spolupráca s progresívcami a Beblavým

Kiska v rozhovore pre portál denníka SME z 3. apríla uviedol, že jeho strana bude tá, ktorá „zabojuje za ľudí“. Z politického hľadiska chce voliť „zlatú strednú cestu“ teda centristickú politiku.

Podľa Kisku je potrebné zmeniť zlyhania v školstve, zdravotníctve a pri riešení sociálnej a rómskej problematiky. Zatiaľ však nepovedal ako.

Politickú spoluprácu Kiskovi ponúklo hnutie Progresívne Slovensko v koalícii so stranou SPOLU, ale zatiaľ z nej nič nevzišlo, aj keď dosluhujúci prezident priznal, že hodnotovo sú mu obe zoskupenia veľmi blízko a je rád, že sa spojili v eurovoľbách.

„Potrebujeme sa spojiť a prevziať moc,“ povedal Kiska s tým, že sa určite v budúcnosti s oboma subjektmi nejakým spôsobom spojí. Záleží vraj iba na forme. „Moja osobná ambícia je prevziať moc,“ odpovedal Kiska na otázku aké sú jeho vlastné politické ciele.

Zmena názoru

Slovné spojenie „prevziať moc“ použil Kiska v spomínanom rozhovore ešte niekoľkokrát. To je však v príkrom rozpore s tým, čo tvrdil ešte pred dvomi rokmi, keď oznámil, že jeho manželka Martina čaká tretie dieťa. Ďalšie dve deti má Kiska z prvého manželstva.

Presne pred dvomi rokmi v polovici apríla 2017 Andrej Kiska odmietol vtedajšie špekulácie o tom, že by sa mal chystať do parlamentnej politiky. „Nebudem zakladať politickú stranu. Nebudem kandidovať do parlamentu. Ani neuvažujem o funkcii premiéra,“ povedal vtedy Kiska.

Hlava štátu v tom čase argumentovala tým, že po skončení prezidentského mandátu sa chce naplno venovať svojej rozrastajúcej sa rodine a rozhodne sa preto nechce pustiť do vysokej parlamentnej politiky. Súčasné vyhlásenia Andreja Kisku však už hovoria niečo úplne iné.

— Tím Denník S 

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...