Vládna koalícia asi predsa len dovládne. A vôbec to tak nevyzeralo

Robert Fico, Andrej Danko, Béla Bugár (Zdroj: SITA)

Predseda parlamentu Andrej Danko informoval, že budúcoročné parlamentné voľby by sa mali konať 29. februára 2020. Súčasná koaličná zmluva vyprší približne 6 mesiacov predtým. Predseda Slovenskej národnej strany hovorí, že by rád koalíciu podržal až do volieb. Vyzerá to teda tak, že aj napriek mnohým vnútorným konfliktom a početným krízam sa koalícia pri moci do konca volebného obdobia udrží.

„Nemyslite si, že všetko, čo Robert Fico chce, sa mi páči,“ priznáva šéf SNS s tým, že v koalícii majú neskutočne veľa konfliktov. Napriek tomu verí, že sa koalícia nerozpadne. „Potrebujem hlasy Smeru-SD a Bugára na presadenie vecí, oni potrebujú moje, môj poslanecký klub,“ dodáva Danko. Poukazuje na to, že sa koaličné strany navzájom potrebujú. Na otázku, či si myslí, že sa mu podarí udržať koalíciu pokope odpovedal, že si nie je istý.

Súčasná vládna koalícia zažila viacero vnútorných konfliktov. V roku 2017 Danko vypovedal koaličnú zmluvu. Argumentoval vtedy nevyhnutnosťou zmien pravidiel v koalícií ako aj úpravou pomerov a vzťahov. Rozpad koalície hrozil aj po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, kedy sa o odchode z vlády rozhodovalo v Bugárovom Moste. Rovnako došlo v minulosti k viacerým stretom medzi koaličnými poslancami v hodnotových či zahraničnopolitických otázkach, napr. medzi Antonom Hrnkom (SNS) a Katarínou Cséfalvayovou (Most-Híd).

Rozpad koalície by opozícií vyhovoval

Predčasné rozbitie koalície by však teraz pomohlo len opozičným stranám. Preferencie Smeru dlhodobo klesajú a SNS stagnuje. Posledné prieskumy tiež naznačujú, že Most-Híd by sa vôbec nemusel dostať do parlamentu. Keď si to zrátame, koaličné strany by podľa júnového prieskumu agentúry Focus dosiahli spolu nanajvýš 32 percent hlasov.

Je takmer isté, že sentiment predsedu Národnej Rady Andreja Danka o udržaní súčasnej koalície aj po vypršaní koaličnej zmluvy budú zdieľať aj jeho partneri. Vládne strany jednoducho potrebujú čas, aby sa aspoň ako tak pokúsili zvrátiť trend klesajúcich preferencií a využiť rastúcich sporov v opozícii.

—  Juraj Orolín

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Penta zasahuje do volieb. Cenzuruje inzeráty, tvrdí OĽaNO

Penta zasahuje do volieb. Cenzuruje inzeráty, tvrdí OĽaNO

Vydavateľstvo News and Media Holding zasahuje do volieb, keď cenzuruje inzeráty hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti. Na dnešnom tlačovom brífingu to uviedol líder hnutia Igor Matovič. Podľa jeho slov malo záujem OĽaNO inzerovať v médiách, ktoré z..