Migrácia, vysoké posty, ľudské práva. Hrnko kritizoval Čaputovej návštevu Francúzska

Prezidentka SR Zuzana Čaputová (Zdroj: SITA)

Premiérová návšteva našej prezidentky v krajine galského kohúta so sebou niesla mnohé očakávania v závislosti od politického tábora. Tie zo strany SNS podľa vyjadrenia podpredsedu Antona Hrnka naplnené neboli. Informoval o tom na svojom facebookovom účte.

Podľa vyjadrení Hrnka by slovenskí predstavitelia na zahraničných cestách „mali presadzovať slovenské národnoštátne záujmy,“ čím narážal na parížske stretnutie prezidentky s jej francúzskym náprotivkom ako jedno z častí oficiálneho programu.

Funkcionári iba zo Západu

“Predovšetkým sme očakávali, že prezidentovi Emmanuelovi Macronovi vysvetlí znepokojenie východnej časti Európskej únie s obsadzovaním hlavných postov v orgánoch EÚ, kde nebol braný na zreteľ geografický princíp,
” posťažoval sa Hrnko so zreteľom na nedávne obsadzovanie kľúčových postov v EÚ, pri ktorom zostala východná časť Európy mimo hry.

Čaputová mu kontrovala, že „blokovanie iných kandidátov zrejme neprispelo k tomu, aby sme svojho zástupcu v top postoch mali,” čím mohla mať napríklad na mysli odpor krajín V4 voči kandidátovi socialistov Fransovi Timmermansovi.

Večná téma prisťahovalectva

Národniar sa podľa očakávaní neuspokojil ani s tým, že tému migrácie prezidentka úplne obišla a očakával, že bude tlmočiť „skutočnosť, že nie sme pripravení akceptovať trvalý prísun imigrantov z týchto krajín a už vôbec nie ich prerozdeľovanie.“ Treba podotknúť, že práve šéf Elyzejského paláca je dlhodobo známy naopak ústretovým postojom voči prisťahovalcom.

“Asi je to aj tým, že migrácia nateraz nie je taký vypuklý problém – hoci z dlhodobého hľadiska to problém na riešenie určite je,” zaznelo v Čaputovej odozve.

Podľa vyjadrení prezidentky boli na stole „akútnejšie“ témy. Pred stretnutím so svojim kolegom totiž avizovala, že na pretras príde napríklad problematika sociálnych istôt Európanov či hlbšej integrácie a reč prišla napokon aj na klimatickú zmenu.

Tvrdý postup voči Žltým vestám

Antonovi Hrnkovi sa nepozdával ani dvojaký meter našej hlavy štátu. Zatiaľ čo v Poľsku, v Maďarsku, alebo pri stretnutí so šéfom čínskej diplomacie Wangom Jim, vysielala signály v prospech liberálnej demokracie, porušovanie práv občanov vo Francúzsku nezmienila.

„Sme prekvapení, že pani prezidentka nespomenula brachiálne zásahy proti účastníkom týchto demonštrácií (nedávnych protestov tzv. Žltých viest, pozn. red.), keďže právo vyjadriť svoj protest, patrí k základným demokratickým právam,“ píše Hrnko a dopĺňa, že pri protiakciách tamojších silových zložiek bolo zranených niekoľko stoviek ľudí a prišlo aj k stratám na životoch.

“Otázky dôležitosti právneho štátu a rešpektu k právnemu štátu komunikujem vo všetkých krajinách rovnako,” bránila sa prezidentka, no ďalej vec nekonkretizovala.

Kto má pravdu?


V prospech Zuzany Čaputovej dozaista hrá to, že šlo o úvodnú a zoznamovaciu návštevu, kedy otváranie citlivých otázok nebýva, z pochopiteľných dôvodov, zaužívanou praxou.

Na druhej strane, Anton Hrnko vyrukoval s dobrou paletou tém, ktorými sa môže prezidentka inšpirovať pri ďalších cestách. Či tak naozaj spraví a dokáže reprezentovať národnoštátne postoje na úkor svojich súkromných, ležiacich častokrát v protiklade, je ale otázne.

— Tomáš Dugovič

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...