„Toto je politika boľševikov.“ Prepojenia ZSS, Kisku a PS po Matovičovej tlačovke už nie sú konšpiráciou

Miroslav Beblavý, Michal Truban, Andrej Kiska (Zdroj: Facebook)

Včerajšia tlačová konferencia lídra OĽaNO bola vyvrcholením napätia medzi ním a tandemom PS a iniciatívou Za Slušné Slovensko. Servítku pred ústa si pri nej rozhodne nedával. Naopak, princíp, podľa ktorého má dostať každý to, čo si zaslúži, Matovič povýšil nad vlastné mocenské ambície v podobe možnej účasti v novej veľkej liberálnej koalícii.

V úvode vyše polhodinového vyjadrenia sa Matovič dištancoval od Roberta Fica za nedávne slová o tom, že v pohľade na iniciatívu Za Slušné Slovensko v podstate prebral stanoviská Smeru a dnes si o nej myslia to isté. Pokus o „bratanie“ s ním Matovič odmieta.

Truban to dal to na Procházku

Na brífingu si následne pomohol záberom bilboardu spred posledných parlamentných volieb, na ktorom sa spolu s Miroslavom Beblavým nachádza Radoslav Procházka a upozornil, že „história sa môže opakovať.“

Narážal tým na fakt, že tí istí ľudia a novinári, ktorí v minulosti podporovali Sieť, dnes lobujú za Michala Trubana, ktorého nazval „vychcaným politikom hájacim záujmy našich ľudí“. Varoval tiež pred podobnou zradou, akú spáchal Procházka pri podpise koaličnej zmluvy so Smerom.

Za slušné Slovensko ako výťah pre PS a Za ľudí

Ťažisko tlačovej konferencie však bolo poukázanie na prepojenie dvoch nových strán a občianskej platformy, ktorá vznikla po vražde novinára Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, a s ktorou Matovič pred niekoľkými dňami prišiel do ďalšieho konfliktu pre zabratie námestia SNP na novembrové oslavy.

„Za Slušné Slovensko financovali ľudia, ktorí tak ako ja uverili, že je to občianska iniciatíva,“ začal ostro líder obyčajných.

A pokračoval, že podľa jeho mienky „táto organizácia robí de facto skrytú podporu a skrytú kampaň pre vyslovene iba kandidátov Progresívneho Slovenska a stranu Za ľudí Andreja Kisku.“

Chcete dôkazy? Tu ich máte!

Keď sa Matoviča ku koncu vystúpenia jeden z prítomných novinárov spýtal, čím môže svoje tvrdenie podložiť, oprel sa hneď o niekoľko kľúčových faktov.

Prvým z nich bol vstup hlavného protagonistu Za Slušné Slovensko, Juraja Šeligu, do novej strany exprezidenta Andreja Kisku. Vraj mu o tomto kroku hovorili informovaní ľudia už pred rokom, ale podľa vlastných slov „tomu nechcel veriť.“ Tiež pripomenul sľub, ktorý dali organizátori pozostalým, že „s politikou sa nebudú spájať“.

Neskôr žurnalistom ukázal aj obrázok s Matúšom Vallom. Podľa Matoviča on ako jediný mohol vystupovať na protivládnych protestoch v časoch, kedy bolo všeobecne známe, že kandiduje na post primátora hlavného mesta. „Matúš Vallo, kandidát Progresívneho Slovenska – druhý dôkaz,“ pokračuje Matovič.

Ako tretí Matovič použil tvrdenie, že iniciatíva Za Slušné Slovensko podporila iba troch primátorov. „V tých mestách kandidovalo kopu iných primátorov, no čuduj sa svete, každý jeden bol kandidát Progresívneho Slovenska.“

Posledným záberom, ktorý Matovič na brífingu použil, je fotografia z Washingtonu, kde sa stretol Dalibor Roháč a Miroslav Beblavý zo strany Spolu, Karolína Farská zo ZSS a americká šedá eminencia, Bill Kristol, o ktorom sme nedávno informovali ako o proponentovi vojny v Iraku.

„A niekto chce hovoriť, že sa nestretávajú, že nemajú spoločné aktivity? Čo ešte viac chcete?,“ uzatvára líder OĽaNO prepojenie aj na tretiu z novovzniknutých strán – Spolu.

„Toto sme tu už mali, toto je politika boľševikov,“ hnevá sa Matovič.

Kiska a Galko hasia situáciu

Konflikt medzi opozičnými silami si všimli aj ostatní zainteresovaní kolegovia a ohrozenie tvorby novej koalície ich primäl k reakcii.

„Prosím vás, hamujte! Inak sme, s prepáčením, v prdeli všetci a k žiadnej zmene po najbližších voľbách nepríde,“ píše na Facebooku jeden z najdôležitejších ľudí SaS, Miroslav Galko.

„Ak politici nemajú čo ponúknuť občanom, snažia sa zaujať útokmi na iných. V poslednom čase sa s takými politikmi roztrhlo vrece a niektorí neskúsenejší im skočili na ich hru. Jediný kto tomuto tlieska je Smer a extrémisti,“ píše pre zmenu exprezident Kiska a šéf Za ľudí.

Konšpirácia sa ukázala byť pravdou

Hoci sa myšlienky o politikárčení Za Slušné Slovensko dlhú dobu pokladali za kacírske a ich protagonisti za nedotknuteľných, po opadnutí emócii a publikovaní nepriestrelných dôkazov sa vec posúva do politického mainstreamu.

Matovič pritom môže byť jazýčkom na váhach a bude zaujímavé sledovať, či s Progresívnym Slovenskom, Spolu a Za ľudí zakope vojnovú sekeru. Do volieb je času dosť a je pravda, že žiadna kaša sa neje tak horúca, ako sa uvarí. Ale ruku na srdce, kto by si dnes stavil na to, že Matovič neostane sám vojak v poli?

— Tím Denník S

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...