Americkej misske bola odobratá korunka. Mala citovať „rasistické“ štatistiky

Kathy Zhu (Zdroj: Usdailyreport.com)

Kathy Zhuová, ktorá zvíťazila v súťaži Miss World America (MWA) v štáte Michigan, bola minulý týždeň zbavená titulu a korunky. Dôvody, prečo tak bolo spravené, sú prinajmenšom problematické. Zatiaľ čo liberáli ju obviňujú z rasizmu, islamofóbie a necitlivosti, mnohí konzervatívci vidia za zhabaním jej titulu skutočnosť, že kráska s ázijskými koreňmi sa netají podporou prezidenta Donalda Trumpa.

Odmietanie islamu

Kathy Zhuová píše na sociálnej sieti Twitter, čo malo predchádzať týmto obvineniam. V roku 2018 mala odmietnuť vyskúšať si hidžáb, keď bola tak vyzvaná na nešpecifikovanej udalosti na vysokoškolskom internáte. Neskôr dodala, že tak nespravila preto, pretože jej to prišlo obmedzujúce. Podľa nej je to jeden z hlavných dôvodov, prečo jej bol titul miss odobratý. „Naznačujú ľudia v MWA, že plánujú trestať ženy, ktoré odmietnu nosiť hidžáb?“ pýta sa Zhuová. Na sociálnych sieťach pritom viackrát vyjadrila kritiku voči Islamu ako takému.

Rasistické štatistiky?

Obvinenia z rasizmu sa zase zakladajú  na jej príspevkoch na sociálnej sieti, kde komentovala alebo citovala štatistiky, napríklad ohľadom černošskej kriminality alebo rozdieloch medzi priemernými IQ príslušníkov rôznych rás.

Kritické hlasy tvrdia, že Kathy Zhuová napísala množstvo komentárov, ktoré vyznievajú rasisticky. Na jej účte na sociálnej sieti napríklad nájdeme výroky ako napríklad „priemerné IQ Ázijcov je najväčšie, to je fakt,“, alebo „len belosi sú nútení žiť v nehomogénnej spoločnosti“. V inom prípade zase citovala štatistiku, podľa ktorej za vraždy Američanov čiernej pleti môžu práve iní Afroameričania, s odkazom, že černosi by si mali spraviť poriadok vo vlastnej komunite.

Zhuová sa zároveň netají sympatiami k americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi. Rada sa napríklad fotí v jeho ikonickej červenej čiapke s nápisom Spravme Ameriku znova veľkou, čo viedlo mnohých konzervatívcov k špekuláciám, že missku „potopil“ práve je otvorený protrumpovský postoj.

Aj keď dôvody organizácie MWA na zhabanie korunky môžu vyzerať arbitrárne, organizácia na to  právo. Od účastníčok MWA vyžaduje okrem iného to, aby boli „dobrého charakteru“ a neprinášali zlú povesť asociácií alebo ľuďom v nej. To v praxi dáva možnosť MWA, aby jej titul odobrala, aj keď si o jej vyjadreniach môžeme myslieť čokoľvek.

— Tím Denník S

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Koronavírus je už u susedov

Koronavírus je už u susedov

Prvé prípady nákazy novým koronavírusom v utorok potvrdili aj Rakúsko a Chorvátsko. Rakúska verejnoprávna televízia ORF..