Európska komisia do 100 dní predloží prvý právny predpis v oblasti klímy

Ilustračný obrázok (Zdroj: Pixabay.com)

Európsky kontinent sa chce stať do roku 2050 prvým klimaticky neutrálnym kontinentom.

Európska komisia v stredu predstavila Európsky ekologický dohovor, teda plán, ako dosiahnuť udržateľnejšie hospodárstvo EÚ. Prvý právny predpis s cieľom stať sa do roku 2050 prvým klimaticky neutrálnym kontinentom na svete predloží Európska komisia do 100 dní. Komisia predpokladá, že na dosiahnutie aktuálnych cieľov v oblasti klímy a energetiky do roku 2030 bude potrebných 260 miliárd eur ročne, čo je zhruba 1,5 percenta HDP z roku 2018. V tlačovej správe o tom informovala Ingrid Ludviková z tlačového oddelenia Zastúpenia Európskej Komisie v SR.

Komisia chce predísť tomu, aby ročne umrelo 90-tisíc ľudí pre extrémne horúčavy, aby pol milióna ľudí bolo vystavených záplavám, aby nastal 40-percentný pokles dostupnosti vody v južnej Európe a 20-percentný nárast cien potravín. “Európsky ekologický dohovor obsahuje plán opatrení na podporu účinnejšieho využívania zdrojov prostredníctvom prechodu na čisté a obehové hospodárstvo, ako aj plán opatrení na zastavenie klimatických zmien, zabránenie straty biodiverzity a na zníženie znečisťovania,” uvádza sa v tlačovej správe. Dohovor opisuje aj nevyhnutné investície a týka sa všetkých hospodárskych odvetví.

“Na to, aby sme mohli dosiahnuť ambície v oblasti klímy a životného prostredia, Komisia predloží aj stratégiu v oblasti biodiverzity na rok 2030, novú priemyselnú stratégiu a akčný plán pre obehové hospodárstvo, stratégiu ‘Z farmy na stôl’ zameranú na udržateľné potraviny a návrhy pre Európu bez znečisťovania,” vysvetlila ďalej Ludviková.

Komisia chce začiatkom roka 2020 predložiť investičný plán pre udržateľnú Európu. Aspoň štvrtinu dlhodobého rozpočtu EÚ chcú vyčleniť na opatrenia v oblasti klímy. V marci 2020 chcú tiež spustiť “Klimatický pakt”, ktorého cieľom je umožniť občanom vyjadriť svoj názor a zapojiť sa do navrhovania nových opatrení.

— SITA

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Iránci si volia parlament

Iránci si volia parlament

V Iráne sa v piatok konajú parlamentné voľby, ktoré favorizujú konzervatívcov. O kreslo v 290-člennom parlamente sa uchádza..