Slovenský veľvyslanec v USA skritizoval podporu zahraničných ambasád pre Dúhový pochod: Som z toho zmätený

Pavel Korčok (Zdroj: SITA/Diana Černáková)

Ivan Korčok, niekdajší štátny tajomník na Ministerstve zahraničných vecí a európskych záležitostí a náš súčasný veľvyslanec v Spojených štátoch, sa zamyslel nad správaním niektorých diplomatov v súvislosti s ich otvorenou podporou Dúhového pochodu v Bratislave. Ako vraví, sám by podobné aktivity nevyvíjal.

Korčok naznačil, že podpora LGBT akcii je pre niektorých ľudí z brandže z veľkej časti iba vecou prestíže. Doslovne vraví, že vyjadrenie solidarity so sexuálnymi menšinami je v ich ponímaní „jeden z veľkých, takpovediac výročných kultúrno-spoločenských a popravde, aj politických vrcholov.“

„Snažím sa v tom hľadať logiku – veď sám som diplomat a viem, že sledovanie a pochopenie politiky štátu, v ktorom pôsobíme, je našou povinnou jazdou,“
pokračuje veľvyslanec. Žiada sa dodať, že minimálne 35 ambasád na Slovensku sa snaží politiku hosťovského štátu nie len sledovať a chápať, ale aj aktívne do nej zasahovať a modelovať ju.

„Som z toho ale zmätený kde skôr skočiť lebo aj tu jeden pochod žiada práva a druhý bráni tradíciu, že veď práv je dosť,“ odpovedá na svoju rečnícku otázku položenú krátko pred tým, kedy sa pýta, či ako diplomat robí dobre, keď nepochoduje aj on.

Podľa slov Korčoka zúčastňovanie sa na pochodoch či ich podporovanie nie je bežnou diplomatickou praxou a mnohí veľvyslanci, či iný personál ambasád, majú pri rozhodovaní dilemu.

„Len u nás, v Strednej Európe a postkomunistickom priestore diplomati, ako sa ukazuje, dilemu akosi nemajú. Neviem prečo to tak je, že sa tu etablovala takáto tradícia,“ vysvetľuje ďalej.

Neskôr nastolil zaujímavú hypotézu, ktorá čitateľa núti zamyslieť sa na týmto paradoxom a dvojakým metrom, kedy sa vmiešavanie veľvyslancov do našej vnútornej politiky toleruje a iný zástupca druhého štátu by na to mohol pohorieť.

„Keby tak, čisto teoreticky, bol v čase pochodu na Slovensku napríklad nejaký minister zahraničných vecí z tej krajiny, ktorej veľvyslanec sa pravidelne zúčastňuje pochodov, išiel by aj pochodovať aj pán minister či ministerka ? Nešiel. Som si istý lebo ten istý veľvyslanec, ktorý u nás každoročne pochoduje, by účasť svojmu ministrovi sám vyhovoril s tým, že táto vec rozdeľuje krajinu a preto tam napríklad nejde hlava štátu hoci dáva spoločnosti hodnotovo jasné posolstvá. Toto je aj môj kompas,“ končí Korčok azda najprovokatívnejšiu pasáž svojho vyjadrenia.

„Asi nechám miestne témy na miestnych nech si tu pochodujú aj bezo mňa a vysporiadajú sa s tým, čo považujú za dôležité. Verím im, že to zvládnu. Stále totiž nemám pocit, že ich viem posunúť ďalej, napriek tomu, že na to všetko mám ako veľvyslanec názor,“ zdôrazňuje veľvyslanec Slovenska oznam, že on sa do vnútropolitického boja v USA a pálčivých otázok vmiešavať nebude a pochodovanie či nepochodovanie necháva v rukách tých, ktorým to prislúcha.

— Tím Denník S

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...