Viacerí Ficovi blízki nie sú na kandidátke. Blaha, Saková aj Tomáš si výrazne polepšili

Robert FIco a Peter Pellegrini (Zdroj: SITA)

Kandidátka Smeru do parlamentných volieb 2020 sa v porovnaní s minulými voľbami výrazne zmenila. Nielenže ju už nevedie predseda strany a expremiér Robert Fico, ktorého nahradil Peter Pellegrini, ale sú tu aj ďalšie zmeny. Niektoré známe tváre chýbajú, iné sa zase na kandidátke posunuli vyššie. Príkladom sú poslanci Erik Tomáš či Ľuboš Blaha, ale aj ministri Denisa Saková a Ladislav Kamenický.

Ešte začiatkom minulého roka zrejme nikto nepochyboval o tom, že Smer do ďalších parlamentných volieb povedie predseda strany Robert Fico. Po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho družky sa však všetko zmenilo. Fico po protivládnych protestoch odstúpil z premiérskeho kresla a nahradil ho Peter Pellegrini, z ktorého sa teraz stala aj jednotka volebnej kandidátky.

Smer prišiel v kampani s prívlastkom „nový“ a v sloganoch, predvolebných videách aj na bilbordoch hlása „zodpovednú zmenu“. Tú má predstavovať práve Pellegrini a celkové zmeny na kandidátke strany, ktorá vládla Slovensku 3 volebné obdobia.

Miesto podľa zásluh

Z pozícií okolo tridsiateho miesta na kandidátke Smeru poskočili do prvej desiatky ministerka vnútra Denisa Saková a minister financií Ladislav Kamenický. Saková bola pred štyrmi rokmi na 29. a Kamenický na 33. mieste. Dnes je ministerka vnútra trojkou a Kamenický sedmičkou.

Veľmi výrazne si v porovnaní s rokom 2016 polepšil aj súčasný šéf Úradu vlády SR Matúš Šutaj Eštok, ktorý poskočil zo 137. miesta na desiate a pomerne veľký skok spravili aj poslanci NR SR Erik Tomáš a Ľuboš Blaha. Tomáš z 25. na deviate a Blaha z 38. až na lukratívne 11. miesto kandidátky.

Blaha pre Denník S priznal, že posun na kandidátke je akousi odmenou za štvorročnú prácu pre Smer. Poslanec dodal, že predseda Fico takýto posun už zdôvodnil tým, že on aj Erik Tomáš boli počas tohto volebného obdobia mimoriadne aktívni a dôsledne presadzujú ľavicovú politiku Smeru. „Predseda ocenil aj to, že komunikujem veľmi silne ľavicovo a podľa neho takýchto ľudí v politike treba,“ dodal Blaha v krátkej reakcii.

Bez niektorých Ficových blízkych

Pri porovnaní kandidátky Smeru z roku 2016 s tou pre budúcoročné parlamentné voľby je vidieť, že kým viacerí mladší členovia Smeru dostali vyššie pozície, tak starší kolegovia vrátane niektorých súčasných poslancov Národnej rady sa na kandidátke posunuli nižšie alebo z nej úplne vypadli.

Na kandidátke Smeru pre parlamentné voľby 2020 už nie je exminister financií Peter Kažimír ani bývalý šéf rezortu vnútra Robert Kaliňák, ktorý bol pravou rukou Roberta Fica, ale po protestoch vyvolaných vraždou novinára Jána Kuciaka sám rezignoval a stiahol sa z politiky.

Zo zoznamu kandidátov vypadol aj jeden zo zakladateľov Smeru a ďalší človek blízky Ficovi – Tibor Glenda. Ten ešte pred štyrmi rokmi kandidoval z 18. miesta. V politickej kariére už nepokračuje ani bývalý podpredseda Smeru a exminister školstva, 73-ročný Dušan Čaplovič.

Nekandiduje ani Miroslav Číž, ktorý sa tento rok stal europoslancom, a z kola je von aj jeden zo zakladajúcich členov Smeru Martin Glváč, ktorému uškodila kauza okolo údajnej komunikácie s Marianom Kočnerom, obvineným z objednávky Kuciakovej vraždy.

Exminister dopravy Ľubomír Vážny sa posunul z 15. na 21. miesto a výrazne sa prepadli napríklad aj poslanci NR SR Stanislav Kubánek a Ľuboš Martinák, zatiaľ čo ich stranícki kolegovia Dušan Galis a Dušan Jarjabek, ktorí majú obaja okolo sedemdesiatky sa držia stále niekde pri 30. mieste kandidátky.

Logický ťah

S ohľadom na vyššie uvedené, ako aj na výmenu Fica za Pellegriniho na čele kandidátky, by sa mohlo zdať, že dochádza v Smere k skutočnej generačnej výmene, ale odborníci varujú, že ide o dobre premyslenú predvolebnú stratégiu.

Podľa marketingového experta Michala Novotu je prirodzené, že Smer prišiel pred voľbami s taktikou, pri ktorej používa slogany ako „nový Smer“, či „zodpovedná zmena“.

„Príde mi to logické, že sa snažia nejakým spôsobom urobiť hrubú čiaru za tým, čo sme poznali ako Ficovu vládu a prísť s tým, že Pellegriniho vláda je akousi novou etapou vo vývoji tejto strany,“ uviedol Novota pre Denník S.

Dodal, že druhá vec je to, či aj volič odčíta veci tak, že chce Smer takýmto spôsobom urobiť hrubú čiaru za minulými kauzami. „Či to (volič) pochopí, či ho to nevystraší a či mu nebude chýbať v úvodzovkách „starý dobrý“ Smer. To už je vec, ktorú neviem posúdiť, ale reakcia Smeru je úplne prirodzená,“ dodal Novota.

Celý rozhovor s marketingovým stratégom Michalom Novotom k prebiehajúcim kampaniam pred parlamentnými voľbami 2020 si môžete prečítať TU.

— Tomáš Pilz

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...