Johnson môže byť posledným premiérom Spojeného kráľovstva

Boris Johnson (Zdroj: Politico.eu)

Konzervatívny politik Boris Johnson sa stal premiérom len sto dní pred odchodom Spojeného kráľovstva z Európskej únie. Teraz ma za úlohu odviesť krajinu k brexitu či už s dohodou alebo bez nej. Ak to bude bez dohody, tak podľa škótskych nacionalistov hrozí, že bude silnieť volanie po samostatnosti a tým sa môže začať rozpad Spojeného kráľovstva.

Bývalý starosta Londýna a exminister zahraničných vecí chce vytvoriť vládu, ktorá bude odrážať „modernú“ Britániu.

„Boris postaví kabinet, ktorý bude ukážkou všetkých talentov (konzervatívnej) strany a obrazom modernej Británie,“ uviedol zdroj blízky Johnsonovi pre agentúru Reuters. 

Johnson po zvolení prisľúbil, že jeho kabinet bude rôznorodý. Majú v ňom byť vo významnejšej miere zastúpené ženy aj etnické menšiny.

Posledný premiér Spojeného kráľovstva?

Pár hodín pred tým, ako Johnson prevzal kľúče od Downing Street 10, sa na BBC objavila informácia, že jedným z jeho vrchných politických poradcov by mal byť Dominic Cummings. Je to jeden z tvorcov brexitovej kampane Vote Leave, ktorá spoločne s Johnsonom propagovala odchod Británie z EÚ a dočkala sa aj pokuty od britských úradov za porušenie pravidiel.

Johnson sľuboval vyrokovanie novej dohody o brexite, ale zároveň dodal, že ak bude Brusel naďalej odmietať jej opätovné prerokovanie, tak zaručí, aby Spojené kráľovstvo opustilo Európsku úniu k dohodnutému dátumu, ktorým je 31. október.

Nový britský premiér nie je pre svoje postoje k EÚ veľmi populárny v Škótsku, ktoré s blížiacim sa brexitom stále hlasnejšie volá po samostatnosti od Spojeného kráľovstva. Ráno pred menovaním Johnsona sa ozval poslanec Škótskej národnej strany (SNP) Ian Blackford, ktorý prišiel s vážnym varovaním.

„Myslím si, že podľa toho ako to dnes vyzerá, mohol by byť Boris Johnson posledným premiérom Spojeného kráľovstva,“ vyhlásil Blackford.

Poslanec SNP dodal, že ak dôjde k brexitu bez dohody, ktorá by bola schválená britským parlamentom, tak to Škóti budú ešte viac naklonení osamostatneniu sa od Spojeného kráľovstva.

Trhy a migrácia

Na nový kabinet pod vedením Borisa Johnsona s napätím čakajú aj trhy. Obavy z toho, že dôjde k brexitu bez dohody stlačili libru na dvojročné minimum voči doláru a investori teraz čakajú, kto bude šéfovať rezortom financií, diplomacie a predovšetkým, kto v novej vláde dostane na starosti brexit.

Podobné obavy panujú aj v otázke migrácie. Občania členských štátov EÚ by mohli prísť o takmer neobmedzenú možnosť žiť a pracovať vo Veľkej Británii a obavy rastú aj v otázke riešenia budúcnosti hranice s Írskom.

Johnson sa jasne nevyjadril, ako chce v otázke migrácie postupovať, ale v jednej z posledných predvolebných debát uviedol, že počet migrantov prichádzajúcich do Británie chce rozhodne regulovať. Spomenul pritom „austrálsky bodový systém“, ale ďalej svoje plány nespresnil.

„Nebudem sa púšťať do žiadnej hry s číslami. Budeme mať (nad migráciou) kontrolu. To je to za čo ľudia hlasovali,“ vyhlásil Johnson ešte pred zvolením za premiéra.

Kamarát s ruským oligarchom

Necelý týždeň pred zvolením a menovaním Johnsona britským premiérom uverejnila agentúra Reuters investigatívny článok, podľa ktorého je nový predseda vlády kamarátom ruského oligarchu Alexandra Temerka, ktorý roky vo veľkom sponzoruje Toryovcov (konzervatívnu stranu), je proti brexitu a kritizuje Vladimira Putina. 

Ide o vplyvného podnikateľa, ktorý si vybudoval kariéru v ruskom zbrojárskom priemysle a má kontakty na najvyššie postavených ľudí v Kremli. Je však hlasným kritikom ruského prezidenta Vladimira Putina a nesúhlasí ani s brexitom, ktorý Johnson presadzuje za každú cenu.

Temerko je podľa Reuters dôležitým sponzorom konzervatívnej strany v čase, keď u niektorých poslancov parlamentu rastú obavy z ruského vplyvu na britskú politiku. Od roku 2011, keď získal britské občianstvo, daroval konzervatívnej strane viac ako 1 milión libier. To je podľa britských štandardov pre stranu významná suma.

Alexander Temerko sa narodil v bývalom Sovietskom zväze na území dnešnej Ukrajiny a v súčasnosti patrí k najväčším donorom britskej konzervatívnej strany. O premiérovi Borisovi Johnsonovi hovorí ako o svojom priateľovi.

— Tím Denník S

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...

Koronavírus je už u susedov

Koronavírus je už u susedov

Prvé prípady nákazy novým koronavírusom v utorok potvrdili aj Rakúsko a Chorvátsko. Rakúska verejnoprávna televízia ORF..