„Aj ty Brutus?“ Konzervatívny komentátor pripustil schválenie registrovaných partnerstiev

Martin Hanus (Zdroj: Postoj.sk)

Konzervatívny novinár Martin Hanus pripustil, že konzervatívci by mohli LGBTI aktivistom v otázke registrovaných partnerstiev ustúpiť. Hanusov názor vyvolal búrlivú diskusiu.

Zatiaľ čo konzervatívna strana politického spektra sa skôr postavila na odpor, liberáli očakávane Hanusov postoj vítajú.

Hanus sa vo svojom článku „Keď raz zvíťazí dúha“ pýta otázku, prečo sa vlastne bráni registrovaným partnerstvám. Poukazuje napríklad na situáciu v susednom Česku, kde si od roku 2006 do 2018 uzavrelo takéto partnerstvo niečo cez 3100 párov.

Slovensko s polovičnou populáciou by podľa Hanusa nemalo dosiahnuť takýto počet ani po veľmi dlhom čase a v prípade uzákonenia registrovaných partnerstiev by ich tu bolo nanajvýš pár stoviek. Rovnako argumentuje, že časy, kedy bola väčšina Slovákov proti registrovaným partnerstvám, sú pomaly preč. „Ten prelom vidíme všade na západ od nás aj navôkol a nedá sa realisticky očakávať, že by sa Slovensko tomu trendu z akýchsi záhadných dôvodov mohlo vzoprieť,“ komentuje súčasnú situáciu.

Nikdy!

Idea kapitulácie pred požiadavkami liberálov sa však rozhodne nepozdáva poslancovi kollárovcov Milanovi Krajniakovi.  „Aj ty, milý Brutus?“ reaguje na Hanusa podpredseda Sme rodina. Krajniak nechápe, prečo Hanus preberá argumenty druhej strany, aj keby bol súčasný trend stále viac a viac naklonený proti konzervatívnym názorom. Poukazuje pri tom na salámovú metódu, kde po každej splnenej požiadavke prichádza ďalšia. „Aby sme nezabudli, ani registrovanými partnerstvami, ani manželstvami osôb rovnakého pohlavia, ani adopciou detí to vôbec nekončí,“ píše Krajniak. Poslanec zároveň varuje pred prichádzajúcimi požiadavkami na práva mužov, ktorý sa cítia byť ženami, aby sa mohli prezliekať do ženských šatní alebo chodiť na ženské WC a to pokojne aj v prítomností maloletých detí.

V podobnom duchu sa vyjadril aj Anton Chromík z Aliancie za rodinu. „O tom, že západný svet je v dosť „blbej“ situácii vieme celkom dobre. Zatiaľ je to však stále len západný svet, ktorý vlna liberalizmu zmietla,“ napísal konzervatívny aktivista. Hanusovi pritom posiela jasný odkaz: „Nie! Nemusí sa to stať!“

Potešení liberáli

Naopak, zmierlivú, alebo ak chcete poddajnú, konzervatívnu vlnu, ktorá sa prejavuje napríklad v rozhodnutí Alojza Hlinu podpísať dohodu o neútočení s koalíciou PS/Spolu, vítajú v liberálnom Denníku N. Redaktor Filip Obradovič v tomto kontexte Hanusov komentár vychvaľuje, pričom reakciu Chromíka a Krajniaka nazýva hysterickou.

Či poddajný konzervativizmus na Slovensku preváži, ukážu aj budúcoročné voľby. Otázkou je, čo z toho títo tzv. konzervatívci získajú, ak samozrejme nerátame roky pri koryte a pohladkanie od liberálnych médií. Byť v ich očiach „tým dobrým“ konzervatívcom je zaiste silným lákadlom. Netreba však dodávať, že ide o krátkozrakú politiku. Ak nás minulé desaťročia ústupkov konzervatívcov na Západe niečo naučili, tak že ak sa s nimi raz začne, nie je už cesty späť.

— Tím Denník S

Našli ste chybu? Napíšte nám na

Prečo vznikol Denník S

Sme mladí ľudia, ktorí písanie chápu nie len ako spôsob vlastnej sebarealizácie, ale aj ako povinnosť voči vám ostatným. Nebudeme sa však stavať do nečitateľnej pózy, ale nahlas šíriť to, čo pokladáme za objektívne správne so zreteľom na náš hodnotový systém. Neromantizujeme si minulosť, ale nasledujeme pozitívny odkaz našich dejateľov či predkov, ktorí za náš spôsob života, vlasť a rodinu umierali a chceme našu domovinu odovzdať budúcim generáciám v ešte lepšom stave, než v akom sme ju našli. Čítajte viac...